Sdružení pro Pardubice hledá záchranu u starostů

  11:48
Sdružení pro Pardubice patří k zásadním stranám v krajském městě. Nebo lépe řečeno patřilo. Volební výsledky jsou totiž čím dál slabší, a tak se šéf SPP René Živný snaží najít recept, jak propad zastavit.

Radnice v Pardubicích. | foto: Jaroslav Hubený

Dvacet, pak deset a letos jenom šest procent hlasů.

Takové jsou poslední výsledky Sdružení pro Pardubice v komunálních volbách. Partaji, která od revoluce dodávala pravidelně na radnici náměstky primátorů, a dokonce měla v osobě Štěpánky Fraňkové svoji primátorku, nezadržitelně klesají preference

Je tak logické, že se šéf SPP a zároveň krajský radní René Živný rozhodl hledat cestu, jak nastolenou trajektorii zvrátit. „Musíme začít něco dělat, nebo se příští volby nedostaneme do zastupitelstva,“ přiznává bez okolků Živný.

Zatím se mu v hlavě zrodil poměrně zajímavý plán, který obnáší angažmá bývalých členů Sdružení pro Pardubice, kteří se trhli a založili jiné místní sdružení Pardubice pro lidi. To vytvořil a stále ho vede starosta Svítkova Petr Králíček.

„Petr a další lidé od nás odcházeli kvůli Štěpánce Fraňkové, když chtěla z pozice primátorky rušit městské obvody. Nyní by se mohli vrátit,“ řekl Živný s odkazem na to, že Fraňková nedávno ukončila členství v SPP. Nechtěla se totiž účastnit vládnoucí koalice s hnutím ANO.

Spolupráce obou místních sdružení by mohla dávat logiku. SPP by starostové Králíček a Vítězslav Čapek mohli zvednout výsledky především ve Svítkově a Rosicích nad Labem, kde jsou úspěšní.

Naopak Pardubice pro lidi by díky sdružení mohlo konečně proniknout na velkou radnici, což se Králíčkovi a spol. opakovaně nedaří.

„S panem Živným jsme se už domluvili, že o spolupráci budeme jednat. Určitě je to zajímavé téma. Pravda je, že jsme s panem Čapkem odcházeli kvůli paní Fraňkové a ta je už pryč, takže uvidíme,“ uvedl Petr Králíček, který však věří, že jeho strana je silná dost, aby se dostala na velkou radnici sama.

„Výsledky nám rostou, letos nám magistrát unikl celkem těsně,“ komentoval výsledek přes čtyři procenta Králíček.

Na druhou stranu pravda také je, že před pěti lety odcházeli oba zmínění starostové z SPP za pořádného humbuku. „Přímým impulsem pro vznik hnutí byla nespokojenost jeho zakládajících členů se stylem, jímž se v současnosti vede pardubická komunální politika,“ uvedl v listopadu 2013 Králíček.

Z politické mapy naopak mizí Koalice pro Pardubice

Ovšem zároveň pardubická politika zažila i jedno štěpení. Definitivně totiž končí Koalice pro Pardubice, kterou tvořila TOP 09, KDU-ČSL a Nestraníci. Prvně jmenovaná strana se totiž rozhodla nejít do radniční koalice s ANO, zatímco ostatní partneři s tím problém neměli.

„Vedeme s topkou smírčí řízení, ve kterém se musíme dohodnout na ukončení spolupráce, vyrovnání financí a také zvolení nového názvu obou stran,“ uvedl nedávno zvolený radní za lidovce Vít Ulrych.