Kdo povede po pádu jihočeskou ČSSD? Zimolu vyzvou Veselý a Mrvka

  15:12
Jihočeští sociální demokraté se na konci ledna sejdou v Táboře, aby si zvolili nové vedení. Už deset let je předsedou bývalý hejtman Jiří Zimola. Prozatím má dva vyzyvatele. Poslance Ondřeje Veselého a starostu Jindřichova Hradce Stanislava Mrvku.

Jiří Zimola je předsedou jihočeské ČSSD už od roku 2009. | foto:  Petr Topič, MAFRA

V jednom rohu pětinásobný držitel titulu jihočeského předsedy ČSSD. Vysoký muž od rakouských hranic ověnčený mnoha politickými úspěchy. Jiří Zimola.

Ve druhém rohu dlouhovlasý vyzyvatel, nyní poslanec, který zakotvil v Písku, kde také starostoval. Ondřej Veselý.

Tak by podle boxerské terminologie mohlo vypadat představení dvou hlavních kandidátů, kteří budou usilovat o post šéfa jihočeských sociálních demokratů.

Zápas se odehraje 26. ledna na sjezdu v Táboře a každý z nich bude usilovat o hlasy 203 delegátů.

Jeden chce odstranit rebelskou nálepku z tváře ČSSD v jižních Čechách, druhému nevadí a je podle něj odrazem soudnosti části strany. Favoritem je bývalý jihočeský hejtman Zimola.

„Nominaci získal ještě starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka,“ upozornil na třetího uchazeče Karel Vrkoč, tajemník krajského výkonného výboru strany.

Stanislav Mrvka je dlouholetým starostou Jindřichova Hradce.

Stanislav Mrvka je dlouholetým starostou Jindřichova Hradce.

Mrvka ji přijímá, ale neočekává, že by měl být lídrem. „Nechystám se o tento post prát jako o život. A nebo počkám, až se další dva mezi sebou utkají, a pak z toho vyjdu jako vítěz a povedu ČSSD,“ komentoval s úsměvem Mrvka.

Podle něj je potřeba stranu stabilizovat a posunout jinam. „V komunálních volbách se ukázalo, kde jsme obstáli a máme dál silné pozice. Toho by si měli všímat v Praze,“ dodal pětašedesátiletý Mrvka, který na podzim opět obhájil post starosty a je i členem výkonného výboru jihočeské buňky.

Zimola vyhrál pětkrát v řadě

Podobnou věc zmínil také Zimola. Podle něj je potřeba začít opět od komunální politiky a z míst, kde zůstala ČSSD úspěšná. Byla například i v „jeho“ Nové Bystřici, kde je nyní bývalý hejtman místostarostou.

„Získal jsem nominaci ze všech okresů a ještě mě podpořil klub krajských seniorů. Myslím, že mám dostatečnou podporu. Zvítězit ale bude tentokrát určitě těžší, protože už nejsem hejtmanem,“ reagoval sedmačtyřicetiletý Zimola.

Od roku 2009 ho delegáti za předsedu zvolili už pětkrát a toto číslo by rád rozšířil na půltucet. „Nebudu nyní sdělovat, co řeknu delegátům. Ale moje vize je celkem jasná, a tou je návrat ke kořenům, budovat opět od komunální úrovně, poslouchat kritiku a neschovávat se,“ konstatoval Zimola.

Připomněl, že za uplynulých deset let, kdy s kolegy ve výkonném výboru vedl jihočeskou ČSSD, se jim společně podařilo mnohokrát uspět třeba i na krajské úrovni. Mrvka pro Zimolu určitě nebude tím hlavním soupeřem. Není žádným tajemstvím, že jsou si oba svými postoji blízcí a politicky přicházejí z Jindřichohradecka.

Hlavním sokem se tak stává Ondřej Veselý, poslanec a také místostarosta Písku.

„Za favorita považuji současného předsedu, ale určitě si nemyslím, že bych byl bez šance. Nominaci jsem získal v Písku, Strakonicích a Budějovicích. Chci na sjezdu nabídnout změnu. Domnívám se, že volba bude více o osobních postojích jednotlivých delegátů k nám. Oni nás většinou znají a vědí, co od nás mohou očekávat,“ uvedl dvaačtyřicetiletý Ondřej Veselý, který je nyní jedním z místopředsedů jihočeské ČSSD.

Veselý: Kraj okopá kotníky předsednictvu

Právě hlad po změně je podle něj důvodem, proč dostal nominace. Zimola ani Veselý také nezastírají, že se v některých věcech názorově rozcházejí. Pro Veselého je důležité odstranit rebelskou nálepku z čela jihočeské ČSSD.

„Pointou je pouze prostý fakt, že jihočeská ČSSD je součástí velké rodiny, která se skládá ze čtrnácti částí,“ sdělil Veselý.

Podle něj neprospívá, když krajská organizace veřejně okopává kotníky předsednictvu.

Ondřej Veselý je poslancem za ČSSD.

Ondřej Veselý je poslancem za ČSSD.

Naopak Zimola se domnívá, že pokud jsou sociální demokraté v jižních Čechách trochu rebelští, tak v tom vidí i skutečnost, že je to organizace, která neztratila soudnost.

Sjezd v Táboře bude podle obou vhodným kolbištěm, kde si mohou všichni účastníci spoustu věcí vyříkat, klidně se i pohádat. Ale navenek by pak měla vyjít ČSSD jako jednotná a s předsedou, který bude mít silný mandát.

„Naše strana není v dobré kondici a to na všech jejích úrovních. Náš pád je souhrou mnoha chyb, neochotou sebereflexe minulých vedení, ale mnohdy také vnitrostranických válek o moc a zákulisní vliv,“ podotkl Veselý.

Není vyloučeno, že se již nominovaným osobnostem postaví ještě někdo další. „Kandidáti na předsedu mohou být navrženi dokonce ještě i na samotném sjezdu, ale nepředpokládáme, že se tak stane,“ doplnil tajemník Vrkoč.

Volby místopředsedů se pak pravděpodobně podle tradice ujme už jen výkonný výbor, nikoli delegáti. Konečný výsledek se bude například podle náměstka hejtmanky Jaromíra Nováka odvíjet od toho, jak se k volbě postaví zástupci jednotlivých okresů.

„Pro mě je favoritem Jiří Zimola, ale netroufnu si odhadnout, kdo zvítězí. Nominací mají oba více. Nakonec se může smát i ten třetí vzadu, tedy Stanislav Mrvka,“ zmínil Novák, který je prvním místopředsedou jihočeské ČSSD.

Autor: