Maskotem zimní olympiády dětí a mládeže bude veverka, ještě nemá jméno

  15:12
Vítězný návrh maskota pro zimní olympiádu dětí a mládeže představil Karlovarský kraj. Akci bude hostit příští rok v lednu a jejím symbolem bude lázeňská veverka.

Autorkou návrhu maskota se stala patnáctiletá Radka Vysloužilová z Chebu, která navštěvuje ZUŠ Járy Cimrmana Františkovy Lázně.

„Už osm let jsem členkou skauta a Veverka je celý život moje přezdívka. S rodiči chodíme do parku a veverky tam krmíme. Myslím, že ke Karlovarskému kraji patří,“ prozradila studentka. Autorkou vítězného návrhu loga a kompletního grafického manuálu je Kateřina Nováčková ze Sokolova, studentka karlovarské uměleckoprůmyslové školy.

„Maskot bude lákadlem olympiády, proto kraj vyzval školy, aby mu posílaly návrhy. Sešlo se jich 216 a bylo velice těžké vybrat jen jediný,“ uvedla hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová.

Zástupci kraje a Českého olympijského výboru ocenili i druhé místo, které se svým permoníkem obsadil Vojtěch Moutelík ze Sokolova. Kraj nyní bude vítězné veverce hledat jméno, hotový má i předběžný návrh medailí. Podle hejtmanky by měly spojovat sklo s kovem.

Karlovarský kraj bude olympiádu dětí hostit historicky poprvé. Podle předsedy Českého olympijského výboru (ČOV) Jiřího Kejvala se k tomu postavil kurážně. „Doufám, že nám bude přát počasí, ale letošní rok byl mimořádně bohatý na sníh. Když tomu tak bude příští rok alespoň z poloviny, tak to dopadne dobře,“ uvedl.

Místopředseda ČOV Filip Šuman doplnil, že akce je pro český sport velice důležitá. „Jednou z nejúspěšnějších účastnic těchto mládežnických olympiád byla v minulosti Ester Ledecká a můžeme doufat, že se tyto její výsledky podepsaly i na jejím obrovském úspěchu na olympiádě v Koreji,“ řekl.

Kraj před pár týdny schválil agenturu, která bude hry zajišťovat. Za 1,5 milionu bez DPH to udělá společnost Müller Production. Rozpočet akce bude 23,5 milionu korun, přičemž ČOV přispěje 2 miliony, 6 milionů má kraj získat od ministerstva školství, 11 milionů by měl dát kraj, 4 miliony pošlou ostatní regiony na účastnických poplatcích, další peníze pošlou sponzoři.