Kraj přišel o zachránkyni hradu Helfštýna i šumperského mecenáše

  6:52
O dvě velké osobnosti, které mají na kontě podporu spolků či významné počiny z oblasti kultury, přišel v uplynulých dnech Olomoucký kraj. Nového roku se nedožil profesor Viktor Dostal, šumperský rodák a mecenáš, tento týden pak zemřela bývalá dlouholetá správkyně hradu Helfštýna Marcela Kleckerová.

Na přelomu roku zemřely dvě osobnosti spojené s Olomouckým krajem - šumperský mecenáš Viktor Dostal a bývalá dlouholetá správkyně hradu Helfštýna Marcela Kleckerová. | foto: archiv MAFRA; koláž: iDNES.cz

Uznávaný lékař a vědec Dostal zemřel 28. prosince ve věku 92 let. Mezinárodně známý odborník se narodil v Šumperku v roce 1924, po maturitě ale odešel do Rakouska, kde vystudoval medicínu. Působil a žil ve Vídni a na poli alergologie a imunologie dosáhl obrovské popularity a světového věhlasu.

„Přestože ze Šumperka odešel už v mladém věku, na své rodné město a na jeho obyvatele nezapomněl. Pravidelně se do Šumperka vracel a od roku 1992 svými štědrými finančními dary podporoval místní spolky, organizace i jednotlivce, mezi něž rozdělil jen za posledních dvanáct let více než tři miliony korun,“ uvedla mluvčí šumperské radnice Olga Hajduková.

Finanční podporu věnoval například slavnému dětskému sboru Motýli Šumperk, místnímu Klubu tanečního sportu, římskokatolické farnosti, charitě či Šumperskému okrašlovacímu spolku a desítkám dalších. Stipendii podporoval mladé lékaře.

V roce 1994 šumperské zastupitelstvo profesoru Viktoru Dostalovi udělilo čestné občanství. Především za jeho významnou pomoc při zřízení imunologického a hematologického oddělení šumperské nemocnice.

Lidé se mohou připojit k vyjádření soustrasti rodině prostřednictvím kondolenčních listin v šumperském informačním centru na Hlavní třídě.

Kleckerová stála za obrozením Helfštýna i děním v Lipníku

Přerovsko přišlo o velkou osobnost tamní kultury v úterý. Bývalá dlouholetá správkyně hradu Helfštýna Marcela Kleckerová, která se zasloužila nejen o zachování a rozvoj této památky, ale stála také za vznikem tamního populárního mezinárodního setkání uměleckých kovářů Hefaiston či mnoha výstavami v Lipníku nad Bečvou, zemřela ve věku nedožitých 67 let.

Hlavně zásluhou Kleckerové, jež od poloviny 70. let pracovala v přerovském Muzeu Komenského, pod které hrad patří, se z chátrající památky podařilo postupně vytvořit oblíbené a navštěvované turistické místo, kterým je dodneška.

Aktivní byla i navzdory vážné nemoci, která ji upoutala na invalidní vozík, a získala několik ocenění - mimo jiné cenu ministra kultury Artis Bohemiae Amicis udělované za přispění k šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i v zahraničí či Cenu Olomouckého kraje.

„Naše přátelství trvalo třicet let a vděčím jí za mnoho věcí, které mě naučila. Také prohloubila vazbu mezi Helfštýnem a Lipníkem nad Bečvou - díky ní máme populární výstavu Kov ve městě, dále byla kurátorkou zhruba šedesáti špičkových výstav v Galerii Konírna, spolupracovala také na vzniku kalendářů města či knih a různých publikací,“ řekl starosta Lipníka Miloslav Přikryl.

„Kromě toho nám pomáhala i s památkovou péčí o historické objekty. Její stopa je tu nesmazatelná, třeba v sochách, které nyní máme ve městě a ona je pomáhala vybírat,“ dodal.

Veřejné rozloučení se uskuteční ve středu 11. ledna od 14 hodin symbolicky v sále lipnického kulturního domu Echo, jehož interiér je dílem právě Kleckerové.

Autoři: ,