Zemřel šumavský podnikatel Talián. Stavěl hotely a přátelil se se Zemanem

  16:30
Ve věku 70 let zemřel minulou středu vystudovaný právník František Talián, kterému přátelé přezdívali král Šumavy. Po sametové revoluci podnikal v nakladatelství a na rodné Šumavě i v hotelnictví.

František Talián na snímku z roku 2010, kdy se jako člen občanského sdružení Zachraňme Šumavu zúčastnil protestu proti vedení Správy Národního parku Šumava. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

František Talián například vlastnil na Bučině hotel Alpská vyhlídka a postavil tam také sto metrů dlouhou repliku železné opony, která čtyřicet let oddělovala socialistické Československo od okolních kapitalistických zemí.

Talián byl také zastáncem zelené Šumavy a členem občanského sdružení Zachraňme Šumavu, které prosazuje mimo jiné kácení smrků napadených kůrovcem.

„Zpráva o úmrtí Františka Taliána mě zarmoutila. Považuji ho za člověka, který pro Šumavu hodně udělal. Ze svých soukromých peněz nejen zrekonstruoval několik šumavských hotelů, ale věnoval také miliony korun na opravy šumavských kostelů, kapliček a křížků. A taky nás podporoval v názorech na zelenou Šumavu,“ řekl poslanec Jan Zahradník (ODS).

Fotogalerie

Podnikatele Taliána znal od roku 2000, kdy se stal jihočeským hejtmanem.

„On se začal angažovat na Šumavě, čas od času jsme se potkávali, hlavně na akcích sdružení Zachraňme Šumavu,“ dodal Zahradník.

Ekologickým aktivistům byl podnikatel František Talián trnem v oku. Kritizovali především jeho názory na návrat života na Šumavu ve spojitosti s tím, že tam skupuje ve velkém pozemky, ale i jeho přátelství s prezidentem Milošem Zemanem.

Úspěšný hoteliér a nakladatel Talián žil střídavě v Praze a na Šumavě, jeho rodištěm je vesnice Boubská u Vimperka.

Autor: