Výnosy zemědělců jsou kvůli suchu nižší, obilí je ale kvalitní

  14:44
Letošní žně ve Zlínském kraji končí. Výnosy ovlivnilo netypické počasí, úplně totiž chybělo klasické jaro a opět bylo výrazné sucho. Mohlo však být i hůř.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Loni měli z hektaru obilné plochy výnos 7,4 tuny obilí, letos jen 6,9 tuny. Přesto Agrodružstvo Morkovice nehodnotí končící žně úplně negativně.

„Očekával jsem, že to bude ještě horší, ale dopadlo to o něco lépe. Přesto máme ve výnosech výpadek kolem 7 až 8 procent,“ uvedl předseda představenstva Agrodružstva Morkovice Josef Uchytil.

„Větší výpadek byl u pšenic, menší u ječmene. Ale v okrese jsou podniky, kde to bylo přesně naopak,“ upozornil.

Ve Zlínském kraji skončily žně z 95 procent a úrodu negativně ovlivnilo netypické počasí. Hned v dubnu po skončení zimy přišly vysoké teploty, takže prakticky začalo léto, aniž by přišlo jaro. Pak nastala dlouhodobější období bez dešťů, která se v létě už stávají pravidlem.

„Kvůli suchu je zrno menší, což se projevuje právě na výnosech, které budou celorepublikově nižší. Nemůžeme však plakat, třeba to bude příští rok ještě horší. Letos nemáme důvod obávat se nedostatku obilovin na mouku,“ řekla předsedkyně Agrární komory Zlínského kraje Jana Brázdilová.

Obilí je letos kvalitní, shodují se zemědělci

Nedostatek vláhy způsobil to, že jsou klasy i zrna menší. Díky suchu ale obilí nenapadly plísně a houby, což se stává v deštivějších obdobích.

„S pšenicí jsme letos opravdu zápasili. Loni jsme jí měli z hektaru 70 metráků, letos 60. Jarního ječmene jsme měli 54 metráků, což je také méně než minulý rok,“ poznamenal Pavel Czvalinga ze zemědělské společnosti Zemet v Tečovicích.

„Potřebovali jsme lepší jaro, teploty ale byly vysoké a vody bylo dost málo,“ doplnil.

Ve většině zemědělských družstev však sklidili více řepky než loni. Většinově se navíc shodují, že kvalita obilí je docela dobrá. Právě to je přitom jeden ze zásadních faktorů, který má dopad na ekonomiku pěstitelů.

„U ječmenů je více dusíkatých látek, i když nás se to až tak netýká. Sladovny se na to ale připravily a upravily normy, aby ho vykoupily, takže bez sladu a piva Česká republika nebude,“ ujistil Uchytil.

Nicméně i díky slušné kvalitě pšenice jsou výkupní ceny aktuálně slušné a pohybují se kolem 4 500 korun za tunu.

„Měli jsme i nabídky za 4 800 korun. Je to příjemné překvapení. Jestli to vydrží, budeme na lepších tržních hodnotách než minulý rok,“ věří Uchytil.

„Zemědělci by pak mohli být spokojení, i když výnos není tak vysoký,“ zmínila Brázdilová.

Doba vegetace se výrazně zkrátila

Zlínský kraj se letos umístil v republice třetí podle výnosů, druhá byla překvapivě Vysočina, která se tak vysoko nikdy neobjevovala. Bylo to způsobeno tím, že tam více pršelo než na východě Moravy.

Rozdíly jsou ale i uvnitř Zlínského kraje. Bohatší žně byly jako už tradičně na úrodném Kroměřížsku a Uherskohradišťsku, přestože i tady se objevily poklesy.

„Průměrné výnosy jsou tady nižší o 10 až 20 procent, podle toho, na jakých půdách byly obilniny zaseté. Na písčitých půdách, které jsou třeba na Ostrožsku, je pokles větší. V případě těžších půd, které udrží vláhu a jsou třeba na Uherskobrodsku, jsou výnosy stejné jako loni,“ popsala předsedkyně Okresní agrární komory v Uherském Hradišti Dagmar Gracová. Kvalita obilí je ale všude většinou dobrá.

Letošní žně začaly a končí s předstihem dvou až tří týdnů, což se nikdy předtím nestalo, a bylo to způsobeno hlavně velmi teplým a brzkým létem.

„Výrazně se zkrátila doba vegetace. Možná to bude všeobecný trend nejen u nás, ale v celé Evropě,“ dodal Uchytil.

Autor: