Výjezdů je stále víc, záchrance Libereckého kraje ale chybí řidiči

  6:48
Na hranici svých možností se pohybuje Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje. V loňském roce jí stoupl počet výjezdů oproti předchozímu roku o čtyři tisíce. Vše přitom musí zvládat při stejném počtu lidí. Celkem za rok 2018 eviduje záchranka 61 419 výjezdů.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Jan Pešek, MF DNES

„Přibývá výjezdů k dopravním nehodám, k infarktům a podobně. Ta čísla jsou dost alarmující. Stoupá i počet telefonátů na tísňovou linku, loni jsme jich měli 250 tisíc. Museli jsme kvůli tomu posílit noční směny na operačním středisku, nešlo to zvládat,“ říká ředitel krajské záchranné služby Luděk Kramář.

Spousta výjezdů se přitom jako tísňové označit nedá. 

„Bohužel, čím dál častěji suplujeme nefunkční systém zdravotní péče, kdy lidé obcházejí svého praktického lékaře nebo se k němu nemohou dostat. Dost často nás také volají z různých sociálních zařízení, z domova důchodců a podobně. Odmítnout ale nemůžeme nikoho,“ podotýká Kramář.

V průměru přitom jeden výjezd sanity stojí od tří do čtyř a půl tisíc korun. 

Na zvýšeném počtu výjezdů má ale podíl i enormní nárůst mezinemocniční dopravy.

Nemocnice upřednostňují záchranku před soukromníky

„Požadavky nemocnic na přepravu pacientů z jednoho zdravotnického zařízení do druhého se stále stupňují. Jsou vyšší a vyšší nároky na vybavení transportního vozidla, takže nemocnice čím dál víc využívají k převozu právě vozidla záchranné služby než soukromé přepravce,“ vysvětluje ředitel krajské záchranky.

O mnoho víc výjezdů než jich bylo loni už ale záchranka nemůže zvládnout. Sice zaměstnává 420 lidí, potřebovala by jich ale víc. Kromě lékařů chybí především řidiči sanitek. 

„Chvíli jsme přemýšleli, že bychom zavedli i nějaké náborové příspěvky, ale ty stejně fungují jen krátce. Takže to dělat nebudeme. Ročně dáváme na mzdy 216 milionů korun a náklady ještě kvůli povinnému navýšení porostou. Pojišťovny přitom kryjí jen čtyřicet procent nákladů na provoz, takže jsme závislí na vstřícnosti Libereckého kraje, který nás zřizuje,“ uvedl Kramář. 

Letos také počítá záchranná služba s výstavbou nové výjezdové stanice v Rokytnici nad Jizerou za 14 milionů. Právě v Rokytnici je kvůli sjezdovkám druhá nejvytíženější posádka v kraji.