Slavnou Sýkorovu mozaiku jde zachránit už jen tím, že vznikne replika

  9:32
Městu Litvínov, které usiluje o zachování unikátní mozaiky na chodníku a stěně domu ve Studentské ulici, se nepodaří zachránit originál díla. Před 40 lety ho tu vytvořil proslulý český výtvarník Zdeněk Sýkora. Město bude muset vzácnou mozaiku nahradit kopií.

Litvínovská Sýkorova mozaika má poničené či chybějící mramorové dlaždice. Vyměnit je ale nelze, dílo to znehodnotí. Nechá proto udělat repliku kompletně celé mozaiky. Autorův odkaz i obyvatelé na tom ale „vydělají“.

„V případě výměny poškozených dlaždic nemáme jistotu, že by se nám podařilo mozaiku opravit autenticky, tedy že by nové dlaždice barevně odpovídaly původním,“ vysvětluje starostka Kamila Bláhová.

K rozhodnutí radnici vedla skutečnost, že je takřka nemožné sehnat mramor stejného vzhledu, žilkování a barvy jako u originálu. V minulosti se chodník opravoval, chybějící dlaždice ale byly nahrazeny nevhodným materiálem.

„Kdyby nesouhlasila barevnost původních a nových dlaždic, rozpadla by se struktura, která je podstatou uměleckého díla. Město by mělo jen barevný chodník,“ souhlasí s postupem radnice majitelka autorských práv k umělcově dílu Lenka Sýkorová, která na přípravě rekonstrukce s městem spolupracuje.

Zdeněk Sýkora

(1920 - 2011)

  • byl český malíř, jehož práce jsou zastoupeny v mnoha významných sbírkách moderního světového umění
  • patří ke světovým průkopníkům využití počítače při přípravě výtvarného díla
  • využití umělé inteligence v tvorbě bylo pro Sýkoru příležitostí, jak nově prozkoumat vlastnosti základních výtvarných prostředků, jako jsou barva a tvar
  • výsledkem jeho zkoumání byly struktury, jejichž rastr mu umožnil sledovat kombinatorické možnosti vzájemných poloh několika jím vybraných základních geometrických tvarů

Zdroj: Wikipedie

Výroba repliky zároveň umožní vyměnit mramor za vhodnější materiál. Mramor se za mokra stává velmi kluzkým a při sněhové nadílce je zcela neschůdný. V úvahu přichází umělý kámen nebo barevný beton.

Rekonstrukce v příštím roce

Město by k rekonstrukci rádo přistoupilo v příštím roce, pokud ji zastupitelé schválí do investičního rozpočtu. „Chceme toto dílo zachránit, vážíme si toho, že ve veřejném prostoru máme stopu takového umělce, jakým je Zdeněk Sýkora,“ ujistila Bláhová.

V minulosti už se podařilo v Litvínově zachránit jiné Sýkorovo dílo, mozaiku na stěně v kulturním středisku Citadela, kterou navrhl už v roce 1967. Manželé Sýkorovi dílo považovali od 90. let za zničené, před časem se ale ukázalo, že se díky náhodě dochovalo. 

Během opravy budovy se někomu nechtělo mozaiku otlouct ze zdi, a tak ji jen zakryl sádrokartonem. Zjistilo se to roku 2008 (psali jsme o tom zde). 

Od loňského jara, kdy došlo ke stavebním úpravám v objektu, byla odhalena a lidé ji mohou opět obdivovat.

Dvě jiná Sýkorova díla v Litvínově jsou už naopak nenávratně zničena – výzdoba jídelny školy v Hamru a panely na koupališti u Koldomu.