Policisté letos odebrali víc zbrojních průkazů, většinou odsouzeným

  8:54
Snižující se počet držitelů zbrojních průkazů a více zbraní mezi těmi, kteří jej vlastní. Takový je už několik let trend v Karlovarském kraji. Počet lidí, kteří mají povolení držet palnou zbraň, klesá i kvůli tomu, že jim policisté průkaz odebírají.
Pistole (ilustrační foto)

(ilustrační snímek) | foto: freeimages

„V prvním pololetí letošního roku jsme odebrali celkem 17 zbrojních průkazů, což je o osm případů více, než za stejné období roku 2017,“ uvedla policejní mluvčí Kateřina Böhmová.

Nejčastějším důvodem byla ztráta bezúhonnosti. „Což je zpravidla pravomocné odsouzení za spáchání trestného činu,“ vysvětlila mluvčí.

Tři lidé pak přišli o „zbroják“ kvůli zdravotní nezpůsobilosti, jeden kvůli ztrátě spolehlivosti. Tento důvod spočívá ve faktu, že se v posledních třech letech dopustil dvou přestupků vymezených zákonem o střelných zbraních a střelivu.

„Patří sem například přestupky proti veřejnému pořádku, majetku či občanskému soužití. Okruhů je ale celkem osm. Pokud je osoba v posledních třech letech uznána vinnou ze spáchání dvou přestupků z těchto okruhů, může být považována za nespolehlivou k držení zbrojního průkazu,“ uvedla krajská policejní mluvčí.

Největší zájem o zbraně byl po roce 1989

Podle Eduarda Frische, jednoho ze dvou zkušebních komisařů na Karlovarsku, měl vývoj počtu zbraní i vydaných zbrojních průkazů za posledních dvacet let několik vrcholů.

Zbrojní průkazy a zbraně

Srovnání počtu zbrojních průkazů a evidovaných zbraní za první pololetí let 2018/2017

  • Počet nových držitelů zbrojních průkazů: 80/104
  • Odnětí zbrojního průkazu: 17/9
  • Celkový počet platných zbrojních průkazů: 7803/7815
  • Celkový počet zbraní u držitelů zbrojních průkazů: 20 897/20 593
  • Počet zkoušek odborné způsobilosti: 159/208

„Největší boom byl po revoluci, kdy chtěl zbraň téměř každý, aniž by často věděl proč. V posledních letech pak můžeme jednoznačně dát zájem o zbraně a zbrojní průkazy do souvislosti s teroristickými útoky v Evropě. Pokaždé, když se nějaké takové zvěrstvo stane, počet žadatelů enormně narůstá,“ konstatoval Frisch.

Teď je ovšem podle jeho slov zájem o vydání dokladu na ústupu, což potvrzují i policejní statistiky. „Do června získalo zbrojní průkaz nově 80 lidí. Za stejné období loňského roku jich bylo 107,“ dokladovala Kateřina Böhmová. „Loni a předloni počet žádostí o zbrojní průkaz kulminoval,“ komentoval policejní statistiku Eduard Frisch.

Výkyvy v zájmu lidí o zbraně pozoruje i Rudolf Hejna, provozovatel karlovarské střelnice Magnum. „Před nějakými čtyřmi lety se zájem o naše služby zvedl. Teď to jde zase dolů,“ uvedl Hejna.

Přibližně polovinu českých klientů střelnice podle něj tvoří majitelé zbrojních průkazů. „A druhou ti, kteří si jen přijdou ze zájmu vystřelit,“ doplnil provozovatel karlovarské střelnice.

Povolení držet zbraň mělo po prvním pololetí v Karlovarském kraji 7803 lidí. Ti vlastní 20 897 zbraní, což je téměř o pět stovek více, než v roce 2017.

„Důvod, proč počet stoupá, je jednoduchý. Lidé zjišťují, že je zbraně baví, a tak si jich pořizují více. Tomu nahrává, že jsou i relativně levné,“ domnívá se zkušební komisař Eduard Frisch. „Je to stejné jako s auty. Kdysi bylo jedno na rodinu, dnes má rodina třeba i čtyři,“ přirovnal Frisch.

To, že někdo má zbraň, ovšem podle jeho slov neznamená, že chodí obden střílet. „Znám dost lidí, kteří mají pistoli zamčenou v trezoru a střílet jdou jednou za rok,“ dokumentoval. „Já osobně mám jedno heslo: Je lepší mít pistoli doma v šuplíku a nikdy v životě ji nepotřebovat, než ji jedinkrát potřebovat a nemít ji,“ míní.