Cena luxusní zbraně k výročí republiky roste, kupují ji investoři

  10:26
Pistole CZ 75 Republika připomínající sté výročí vzniku Československa se stává lukrativním zbožím. Zájemci za ni nabízejí více než trojnásobek ceny. Uherskobrodská zbrojovka má všech sto kusů rezervovaných, jednu ze zbraní dostal i americký prezident Donald Trump.

Rytec René Ondra s pistolí CZ 75 Republika připomínající sté výročí vzniku Československa. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Jako malý snil o tom, že bude malířem nebo archeologem. A i když ani jeden z těchto oborů nevystudoval, jeho dnešní práce v sobě zahrnuje historii i umění.

Dvorní rytec České zbrojovky René Ondra je tvůrcem unikátní limitované edice pistole CZ 75 Republika. Uherskobrodská firma ji vyrobila k loňskému 100. výročí vzniku Československa a v posledních měsících to vypadá, že se stane zřejmě nejsbíranější a nejcennější zbraní v historii firmy.

„Je o ni obrovský zájem, vyprodaná byla za tři dny. Dělal jsem ji s tím, že osloví hlavně sběratele a patrioty, jako hold legionářům a lidem, kteří padli za vlast. Teď se ukazuje, že si ji lidé pořizují jako investici,“ všiml si Ondra.

Se zbrojovkou je spojený přes třicet let, i když od roku 2003 už má vlastní studio. Zdobí zbraně pro nejprestižnější anglické výrobce, arabské šejky, jordánskou královskou rodinu, ale i pro myslivce.

Fotogalerie

Před dvěma lety se vrátil k českým dějinám a vytvořil edici pistolí Anthropoid s připomínkou 75. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

I tato série, stejně jako Republika, má punc jedinečnosti a originality. Zbrojovka jich vyrobila symbolických 75 kusů. Největší zájem vzbudila v Kanadě, kde se prodalo více než čtyřicet zbraní.

A zatímco tehdy se cena pohybovala kolem 70 tisíc korun, dnes po obrovském úspěchu Republiky za ni zájemci nabízí dvojnásobek. Stejně tak má mezi sběrateli stále větší význam prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Na známkách, medailích či na zbraních.

„Když jsem byl malý, ve škole nám visel obraz prezidenta, soudruha Husáka. Měl jsem pradědečka italského legionáře, pro kterého byl Masaryk ikona, doma na zdi měl pro změnu jeho obraz, na jeho pohřbu držel čestnou stráž,“ prozradil Ondra původní myšlenku vzniku Republiky.

Jde o ruční ryteckou práci

I proto se rozhodl prvního prezidenta na speciální výroční sérii připomenout. Na trhu je 100 kusů, což odkazuje na zmíněné 100. výročí vzniku Československa.

Všechny kusy jsou dávno zarezervované. Poptávka je tak velká, že v nabídce na internetu se k prodeji objevují už i zbraně, které ještě vlastníci ani fyzicky nemají a znají pouze jejich výrobní číslo.

Společnost sice nastavila cenu zbraně na necelých 200 tisíc korun, na různých prodejních serverech už se ale pohybuje kolem 750 tisíc.

„Zájem o ni ještě stoupl poté, co ji nedávno jako dar přivezl americkému prezidentu Donaldu Trumpovi český premiér Andrej Babiš. Dostal zbraň s rokem 1946, ve kterém se Trump narodil, a dostal ji v den Masarykových nedožitých narozenin,“ upozornil viceprezident pro vnější komunikaci společnosti Česká zbrojovka Radek Hauerland.

Každá je přitom originál. Nejen tím, že jde o náročnou detailní ruční ryteckou práci, ale také proto, že každá je nositelkou jiného roku republiky, tedy 1918 až 2018. Kazeta je vyrobená ze tří druhů dřeva, na jejím víku jsou vyřezané lipové ratolesti a uvnitř víka se nachází Masarykova podobizna a prvorepublikový český znak.

Edice je aktuálně vyrobená zhruba z poloviny. Zbytek se k zákazníkům dostává postupně. Studio Reného Ondry dokáže za měsíc dodat zhruba deset zbraní.

Na výrobě se podílí několik rytců, puškaři, leštič kovů, čalouník, umělecký truhlář, paspartérka a další odborníci. Ručně vyrývají například ornamenty v podobě lipových listů nebo tenkou přímočarou a hlubokou linku, do které pak inkrustují čtyřiadvacetikarátové ryzí zlato.

Na zbrani je také zlatý prvorepublikový československý znak, heslo Pravda vítězí používané na vlajce prezidenta republiky nebo nápis Vyrobeno v České republice, netradičně v českém jazyce.

Objevil se pokus o falzifikát

Právě originalita každého kusu sběratele i investory velmi přitahuje. U Republiky už se dokonce objevil pokus o výrobu falzifikátu.

I tyto speciální zbraně jsou ale stále zbraněmi a jako takové musejí mít vlastní průkaz s jedinečným výrobním číslem. Koupit si ji může jen vlastník zbrojního průkazu s příslušným nákupním povolením od policie.

„Je to exkluzivní a nenahraditelná zbraň. Originál zůstane vždycky jen jeden,“ zdůraznil Ondra.

Úspěch obou výročních zbraní potvrzuje, že zájem o české dějiny narůstá. Ondrovo Engraving Art Studio proto už nyní pracuje na dalším jubileu. Blíží se například osmdesáté výročí bitvy u Tobruku, ve které statečně bojovali i českoslovenští vojáci. Stejně tak si národ připomene popravu 27 českých pánů v roce 1621.

„To vše je zatím ve stadiu rozpracovanosti, ještě nevím, jak přesně se to bude ve finále tvářit. Nicméně chtěl bych udělat jen 27 pistolí se jmény všech sťatých a jako raritu i zbraň kat Mydlář s tolarem, kterým dostal zaplaceno, a replikou popravčího meče,“ dodal dvorní rytec uherskobrodské zbrojovky.

Autor: