Závady můžou Chrudimští ohlašovat pomocí mobilní mapové aplikace

  8:00
Poničený městský mobiliář, výtluk na silnici, nefungující lampa nebo černá skládka. To je jen krátký výčet problémů či závad, které v Chrudimi budou hlásit městskému úřadu pomocí mobilní aplikace všímaví občané. Mapová aplikace také proto ponese příznačný název Všímálek.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Ochuzeni o možnost nahlásit závadu nebudou ani lidé, kteří chytrý telefon nevlastní; pro ně je připraven webový formulář.

„Technické služby města nebo jednotliví úředníci se o veřejný prostor starají průběžně, přesto nemohou mít oči všude a hned. Rychlá informace zaslaná přes aplikaci je proto velmi cenná,“ přibližuje starosta města Petr Řezníček zrod myšlenky na nový nástroj rychlé komunikace.

Starost o veřejná prostranství je jednou ze základních činností samosprávy či jejích organizací, proto je aplikace pochopitelně nadstandardním nástrojem, jakousi nadstavbou,“ doplňuje starosta Řezníček.

Princip aplikace je jednoduchý. Závadu kolemjdoucí vyfotí chytrým telefonem a pomocí aplikace ji se stručnou doplňující informací odešle úřadu, a to i s jejím přesným umístěním na mapě Chrudimi. Vše je otázkou jen několika málo kliknutí.

„Je na místě zdůraznit, že jde o nahlašování skutečně fyzických závad, jako je něco poničeného nebo nefunkčního. Takže například špatné parkování či podomního prodejce je třeba nahlásit městské polici. Pro obecné dotazy zase máme vlastní sekci na webu města,“ upřesňuje Šárka Trunečková, koordinátorka projektu Zdravého města Chrudim a místní Agendy 21, kam novinka spadá.

Lidé si pak mohou v aplikaci i na webu ověřit, jak se s jejich upozorněním naložilo. Na mapě, kam informaci o závadě zadali, uvidí status svého hlášení.

Aplikace bude ke stažení zdarma, a to pro uživatele systému Android, iOS i Windows. Novinka startuje počátkem března 2018.