Zatočí s divočáky, přijel z Vysočiny

  9:43
Jeho známí mu teď říkají: „Až zlý muž z Moravy musel přijet do Prahy udělat pořádek.“ František Havlát z Vysočiny je odborník na zemědělství, životní prostředí a venkov, který má pomoci s přemnoženými divočáky v metropoli.

František Havlát | foto: František Havlát archiv. F.

Havlát slibuje vymýtit prasata do konce příštího měsíce, pakliže město na jeho metody přistoupí: „Situace je natolik vážná, že se již při jejím řešení nelze držet zpátky.“ Hlavní město dnes čelí největšímu přemnožení divokých prasat za poslední desetiletí.

Co tento stav podle vás způsobilo?

Jde o několik selhání navazujících na sebe. Zemědělci obecně v celé republice rozbili strukturu osevních postupů tím, že plodiny pěstované na jednotlivých polích nenavazují na sebe. Na to doplatila právě Praha, kde vlastníci pozemků v čele s magistrátem, městskou částí a pozemkovým fondem nechali své pozemky v tak zanedbaném stavu, že zarostly šípky a poskytly tak divočákům perfektní úkryt u města. Bavíme se tu přitom o osmi stech hektarech honitby přímo navazující na městskou zástavbu!

Proč myslivci počty divočáků neregulovali včas?

Jde přece často o honitbu. Ti chybovali rovněž. Ne že by prasata neregulovali vůbec. Ze statistik je jasné, že zde ještě v roce 2009 střelili čtyřicet kusů. V následujících letech se ale počty odlovené zvěře přiblížily nule, což mělo za následek skokový nárůst populace. V roce 2015 tu najednou museli vystřílet 62 kusů, rok nato pak 61. A co hůř. Je prokázáno, že na mnoha přilehlých pozemcích černou zvěř ještě vnadili a přikrmovali pečivem a plackami. To rozhodně do přírody nepatří a už vůbec ne v tomto období. Není divu, že jen od začátku února padla kulkou pomocných externích lovců další desítka kanců.

Pokud je situace tak vážná, jak líčíte, proč se k ní nepostavilo město čelem dříve?

Co se teď děje, je vůbec neuvěřitelné. Lokalitu jsem si důkladně prošel, nafotil, pohovořil s místními i se všemi dotčenými stranami. Nemohl jsem uvěřit, že městská část rozmisťuje cedule, které upozorňují na to, že se nacházíme v lokalitě s černou zvěří. Tady je potřeba naopak zdůraznit, že je tu tato zvěř nežádoucí, a přijmout opatření, aby se brzy stala minulostí.

O jaká opatření by šlo?

Nyní o nich jednám s magistrátem, městskými částmi, ministerstvem zemědělství i myslivci. Moje představa je, že od Kyjí po dálnici, Počernické rybníky a golf resort nebude za dva měsíce k vidění ani jedno prase. Docílit bych toho chtěl především úpravou pozemků, jejichž stav nahrává výskytu prasat a také použití většího kalibru při lovu. V této lokalitě je bezpečnostní problém lovit dlouhou kulovou zbraní. Chci vyjednat výjimku, že bude možné v této oblasti lovit velkými broky a na krátkou vzdálenost. Šlo by o kusy o váze zhruba třiceti kilogramů. Odchytové klece či pachové pasti jsou u města jen vyhazováním zbytečných peněz.

Autor Filip Jaroševský, METRO