Žatecká knihovna je po opravě plná novinek, propojí děti i dospělé

  8:04
Rychlejší odbavení, řazení knih podle jmen autorů, propojení dětského a dospělého oddělení či zcela nový venkovní prostor. To jsou novinky, které čekají na čtenáře ve zrekonstruované Městské knihovně v Žatci, která se před pár dny otevřela. Stavební úpravy stály skoro třináct milionů, na další dva přišlo nové vybavení.

Rekonstrukce, která začala už na podzim 2017 a hotová byla před koncem loňského roku, se dotkla celé budovy i jejího nejbližšího okolí. Nad rámec původního plánu museli řemeslníci opravit i krovy a stropy, které napadla dřevomorka.

„Kromě toho se stropní konstrukce zesílila, vyměnila se střešní krytina a okna, opravila se fasáda, která má i nové okapní žlaby a svody, a měnila se také světla, PVC a vnitřní omítky,“ uvedla vedoucí odboru rozvoje města Kateřina Mazánková.

Fotogalerie

Velké změny doznal nejen zevnějšek památkově chráněné budovy, ale i interiér. Novinkou je propojení dětského a dospělého oddělení, která dosud fingovala samostatně.

„Hlavním důvodem této změny je spojení několika věkových skupin a otevření oddělení všem návštěvníkům. Je to také komfortnější pro rodiče, kteří si mohou vybrat knihu, zatímco jejich dítko je v dětském oddělení, kde je i herní koutek,“ přiblížila záměr ředitelka organizace Radka Filková.

Čtenáře nyní odbaví u centrálního pultu s elektronickou branou

Malé i velké čtenáře odbaví knihovnice u jednoho centrálního pultu. Ten je vybaven elektronickou branou, která urychluje příjem i výdej knih. Už není potřeba každou otevírat kvůli čárovému kódu, stačí s ní přejet nad deskou.

Zároveň elektronická novinka zabraňuje krádežím, protože u knih, které knihovnice neodbaví, začne při průchodu ven pípat elektronický rám.

Novinkou, na kterou si čtenáři musí zvyknout, je nové řazení knih. Dosud byly v policích uloženy podle žánru, nově je to abecedně podle jména spisovatele. Pro snadné určení žánru jsou pak hřbety knih označeny piktogramy.

Srdíčko značí romány pro ženy, klobouk dobrodružné a westernové čtení, obrázek draka patří fantasy. „Nové řazení vítám, mám ráda určité autory a teď je to pro mě snazší,“ pochvalovala si čtenářka Martina Koubová.

Součástí úprav bylo i vylepšení venkovního dvorku na hradbách. Ten budou moci čtenáři využívat od jara do podzimu. „Bude fungovat jako čítárna i pro různé přednášky,“ řekla Filková s tím, že v brzké době je v plánu ještě vybudování výtahu.