V zimě vyráží horská služba až k osmi stům úrazům. Nejhorší byl Silvestr

  9:12
Silvestr byl nejbolestivějším dnem současné zimní sezony. V Jizerských horách, na Ještědu a Javorníku měla horská služba nejvíce práce právě 31. prosince 2018. Během loňských únorových prázdnin, kdy se počasí vyvedlo lépe než na konci prosince, překračoval počet zásahů horské služby dvacítku i ve všední dny.

„Nastala pravá horská zima s teplotami pod nulou a hustým sněžením. Na hřebenech Jizerských hor ale fouká a běžecké stopy rychle zapadávají,“ říká náčelník jizerskohorské horské služby René Mašín (na snímku). | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Šlo o jediný hezký den mezi vánočními a novoročními svátky. A tak na hory přijelo nejvíc lyžařů,“ řekl náčelník jizerskohorských záchranářů René Mašín. „Měli jsme dvacet zásahů.“ 

Mezi Vánocemi a Novým rokem vyjížděla horská služba k šedesáti případům. Na sjezdovkách i na běžeckých magistrálách sice ležel dostatek sněhu, ale „ubrečené“ počasí k lyžování nelákalo tak, jako kdyby svítilo slunce.

„Sníh na sjezdovkách byl těžký a měkký,“ upozornil Mašín. „Tomu odpovídala zranění, která jsme ošetřovali po pádech lyžařů. Jednalo se hlavně o úrazy kolen a o zlomeniny bérců - tedy holenních a lýtkových kostí. Když je sníh rychlý a zmrzlý, zasahujeme častěji u srážek lyžařů nebo po jejich nárazech do překážek, například do stromů.“

Srážky mezi lyžaři nebo nárazy do překážek končí nejčastěji otřesem mozku, pohmožděnou páteří nebo zlomeninami rukou a nohou. Po Novém roce přišlo ochlazení a sjezdovky i běžecké tratě ztvrdly. Pokrylo je ale velké množství čerstvého prachového sněhu. Na hřebenech Jizerských hor ho přibylo od Nového roku několik desítek centimetrů.

V zimě horská služba vyjíždí průměrně k osmi stům úrazům

Například v osadě Jizerka se sníh nakupil do výšky přes půl metru. Na Rozmezí položeném na úpatí Černé hory (1084 metrů nad mořem) sahá vrstva sněhu do výše zhruba jednoho metru.

„Nastala pravá horská zima s teplotami pod nulou a hustým sněžením. Na hřebenech Jizerských hor ale fouká a běžecké stopy rychle zapadávají,“ konstatoval Mašín. „Ale vítr není zatím tak silný, abychom museli vydávat varování před hřebenovými túrami.“

Zima zatím lyžování přeje. Na Špičáku nebo Ještědu se skiareály otevřely již v polovině prosince, kdy proběhla i první úprava běžecké Jizerské magistrály. Od té doby začala i hlavní zimní sezona pro horskou službu.

„V zimě vyjíždíme průměrně k osmi stům úrazům,“ uvedl Mašín. „Loni jsme v naší oblasti zaznamenali tři úmrtí. Nejednalo se o úrazy, ale o srdeční selhání.“

Únik před přelidněnou magistrálou? Štěpánka a okolí

Horská služba působí ve stanicích na Ještědu, v Bedřichově, v osadě Jizerka, na Severáku a Špičáku, ve Vysokém nad Jizerou a v Rejdicích. Do výbavy každé stanice patří defibrilátor, který pomáhá lidem postiženým zástavou srdce.

„V Rejdicích jsme zrekonstruovali starou nevyhovující stanici. Vznikla z garáže v bývalé hasičské zbrojnici a měla jen patnáct metrů čtverečních. Pro techniku jsme postavili provizorní kůlnu,“ poznamenal Mašín. „Teď stanice v Rejdicích odpovídá standardům dvacátého prvního století. Vzniklo tam moderní zázemí pro naše záchranáře a také kvalitní ošetřovna. Přestavba staré stanice trvala dva roky a stála tři a půl milionu korun.“

Stanice horské služby v Rejdicích obhospodařuje oblast kolem rozhledny Štěpánka, kde se rozkládají sjezdovky v Rejdicích, U Čápa v Příchovicích a v Pasekách nad Jizerou. Bezprostředně pod skoro tisícimetrovou horou Hvězda, kde se Štěpánka tyčí, procházejí dobře upravované běžecké tratě.
„Jezdí tam lidé, kteří se chtějí vyhnout přelidněné Jizerské magistrále,“ dodal Mašín.

Běžecké stopy pod Štěpánkou vedou hodně vysoko a sníh tam vydrží i při oblevách. Horská služba vstoupila do zimní sezony 2018/19 s novou technikou. Pro stanici na Ještědu získala víceúčelový terénní vůz VW transportér a pro Bedřichov nový sněžný skútr. Od Libereckého kraje obdržela horská služba 200 tisíc korun na zdravotnický materiál.