Po zásahu v dopravním podniku a firmě BusLine policie obvinila devět lidí

  13:26,  aktualizováno  18:05
Po zátahu Národní centrály proti organizovanému zločinu v Dopravním podniku Liberce a Jablonce a firmě BusLine obvinili policisté devět lidí. Tři z nich byli zadrženi. Není jasné, zda tento krok souvisí s nedávným zásahem v budově úřadu Libereckého kraje.

(ilustrační snímek) | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

Informace o obviněných uvedl mluvčí NCOZ. „Naši kriminalisté provádějí úkony trestního řízení. Více informací zatím poskytovat nebudeme,“ uvedl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Do dopravního podniku dorazilo asi patnáct detektivů kolem půl deváté ráno. Někteří zaměstnanci museli odejít z kanceláří. „Policisté jsou tu stále. Chod dopravního podniku to ale nijak neohrozilo,“ řekla před druhou hodinou odpoledne mluvčí Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) Martina Poršová. „Více informací v tuto chvíli nemám,“ dodala.

Podle informací MF DNES detektivové také zapečetili některé místnosti. V poutech podle důvěryhodného zdroje odvedli ředitele dopravního podniku Luboše Wejnara. V průběhu dne se zase s policisty objevil v sídle dopravního podniku.

K poslednímu dubnu se přitom v dopravním podniku chystal skončit. Přechází do společnosti Jablonecká dopravní. Založil ji Jablonec, aby ve městě od ledna příštího roku zajišťovala autobusovou dopravu.

 Ve firmě BusLine byli policisté podstatně kratší dobu. „Policisté tu byli asi půl hodiny, vzali si listiny, co měli v protokolu a odjeli,“ řekl předseda představenstva společnosti BusLine Radek Chobot.

Nikdo zatím nesdělil, čeho se zátah týká. Firma pro Liberec obstarává 40 procent autobusových linek. V Jablonci jezdí na všech. Soukromý dopravce získal desetiletou zakázku v roce 2009 bez veřejné soutěže. Ročně jde o zhruba 150 milionů.

Město Liberec si loni nechalo vypracovat hloubkovou kontrolu hospodaření a podle ní je pro DPMLJ smlouva s firmou BusLine nevýhodná. Auditor považuje za rizikový hlavně tak zvaný závazek úhrady přiměřeného zisku.

Dopravní podnik na základě něj může společnosti BusLine zaplatit až 300 milionů korun. Audit hodnotí vzájemný vztah za nevyrovnaný. „Rozumný hospodář by něco podobného nepodepsal,“ upozornil před dvěma lety liberecký radní a člen představenstva dopravního podniku Josef Šedlbauer.

Část politiků sumu, kterou BusLine každoročně po DPMLJ nárokuje, zpochybňuje. Hnutí Změna pro Liberec loni v prosinci upozornila na to, že většina nároků dopravce je placena dvakrát a může jít o nedovolenou veřejnou podporu.

Místopředseda představenstva DPMLJ Josef Šedlbauer o zásahu policie v dopravním podniku, respektive o obvinění několika osob nic nevěděl. „Nicméně mě nepřekvapuje, že to došlo až takhle daleko,“ řekl Šedlbauer.

„Už osm let upozorňuji na velmi nestandardní vazby mezi dopravním podnikem a přepravní firmou Busline. To nejsou žádné běžné vztahy mezi smluvními partnery, to jsou skutečně vztahy, které přesahují běžné rámce. Jde o nevýhodné smlouvy, které jsou prakticky nevypověditelné, a které jdou na ruku právě firmě Busline,“ řekl Šedlbauer.

 „Podle mého je Dopravní podnik řízen velmi dobře a nejsou tam žádné problémy,“ zmínil Tomáš Kysela, náměstek primátora Liberce.

„Jediné, co mě napadá, je to, že všechny policejní razie, které se teď prováděly na Libereckém kraji a v ČSAD Liberec, souvisí nějakým způsobem s jedním ze subdodavatelů, tedy se společností Busline,“ dodal Kysela.

„Jako město máme s Busline spor o výplatu takzvaného přiměřeného zisku. Přijde nám, že na něj nemá firma nárok v té výši, v jaké ho požaduje. Proto jsme jako Rada města doporučili představenstvu DPMLJ, aby vyplatila jen část těchto peněz. Představenstvo ale z obavy z možných následků vyplatilo všechno. Nicméně nevím, jestli zrovna je tohle ten důvod, proč policie zabavila některé materiály z kanceláří DPMLJ. Na magistrát se zatím policie neobrátila,“ řekl Kysela.

Předminulý týden Národní centrála proti organizovanému zločinu zasahovala i na krajském úřadě. Policisté odnesli maily některých zaměstnanců úřadu i radních, personální listy zaměstnanců úřadu či usnesení rad a zastupitelstev. Celkem stovky stran dokumentů.

Policisté prověřovali zakázku na zajištění autobusové dopravy v kraji v oblasti Sever neboli Liberecka a Frýdlantska. Na základě příkazní smlouvy ji zajišťuje ČSAD Liberec.