Zapomenuté jarní práce na Valašsku

  10:08
Ukázkami tradičních jarních prací ožije Valašská dědina v sobotu 19. května 2018. V areálu se budou předvádět činnosti spojené především s domácími pracemi kolem chalupy a v zemědělství.

Zapomenuté jarní práce na Valašsku | foto: Impuls.cz

„Při májové procházce Valašskou dědinou se setkáte s hospodyní či hospodářem, kteří vám rádi otevřou chalupy, a vy budete moci přihlížet dříve běžným činnostem, které se dnes již povětšinou z našich životů vytratily,“ uvedl Jindřich Ondruš, ředitel muzea.

V letošním programu Jaro na dědině se můžeme těšit na baču, který v kolibě z Černé hory bude vyrábět ovčí sýr. K vidění bude zpracování pohanky v pohankovém mlýně a připravena bude ochutnávka tradičních jídel, například pohádková jídla či šrotové pagáče. Na stánisku z Rákošového ovce Valašky shodí vlnu, kterou budou hospodyně hned zpracovávat až po její spřádání na kolovratu. Návštěvníci si sami budou moci vyzkoušet odstřeďovat mléko, následně stlouci a ochutnat voňavé máslo. Hospodyně budou šít košile, plést, tkát na tkalcovském stavu, pracovat na zahrádce, a jestli sluníčko dovolí, budou na louce bělit prádlo.

V dalších chalupách a podsíncích potkáte zručné řemeslníky, např. košíkáře, koláře, kováře či šindeláře a také se můžete přiučit, jak se správně kuje kosa a která užitečná bylinka roste v našem okolí. Své produkty a rady nabídnou včelaři z Českého svazu včelařů, výrobci přírodních mýdel, chovatelé koz z místní farmy Zerlina a další odborníci. Na muzejních políčkách budou pracovat hospodáři s nepostradatelnými pomocníky - párem muzejních koní plemene Slezský norik.

Těšit se můžeme na vystoupení folklorního souboru Limbora v 11:00 a 14:00 a Dívčí pěvecké uskupení z daleka i z blízka nás bude provázet během celého dne.

Pořadem Jaro na dědině chceme připomenout, na co všechno museli naši staříčci a stařenky na jaře myslet. V jedné z našich starých textilních kuchařek se praví: “V práci a pilnosti, dočkáš se radosti“. Jistě nám dáte za pravdu, že toto moudro, je stále více než pravdivé.

PROGRAM POŘADU:

9:00 – otevření areálu Valašské dědiny

9:00 – 17:00 oživené chalupy, ukázky tradiční rukodělné výroby, jarní práce, ochutnávky tradičních valašských pokrmů, drobný prodej domácích produktů.

11:00 – 14:00 v prostoru nad vahadlovou studnou účinkuje soubor Limbora

V průběhu dne doprovází Dívčí pěvecké uskupení z daleka i z blízka

17:00 - ukončení programu

Od 1. května jsou otevřeny všechny tři areály muzea – Dřevěné městečko, Valašská dědina i areál vodních technických staveb, Mlýnská dolina. Otevírací doba muzea je denně od 9:00 do 17:00.

Vstupné i otevírací dobu muzea naleznete na: www.vmp.cz.