Firmy řeší krizi pracovní silou z východu, čekají na ni ale až půl roku

  8:54
Podat žádost a obrnit se trpělivostí. Nic jiného nezbývá firmám, které chtějí využít možnosti posílit svůj tým ukrajinskými dělníky. O projekt nazvaný Režim Ukrajina je obrovský zájem a generální konzulát ve Lvově i přes posílení administrativy nestíhá.

„Čekací doba je přibližně půl roku,“ konstatoval Radek Pašava z Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje, která žádosti od regionálních podniků úřaduje.

„Každá žádost musí projít kolečkem čtyř zainteresovaných ministerstev a hlavně generálním konzulátem,“ podotkl s tím, že do procesu jsou vedle ministerstva zahraničí zainteresovaná i ministerstva vnitra, práce a sociálních věcí a průmyslu a obchodu.

Šéf posledně jmenovaného rezortu Jiří Havlíček před nedávnem potvrdil, že zájem zaměstnavatelů překračuje kapacity zastupitelských úřadů.

„Agendu jsme posílili, takže by letos do České republiky mohlo přijít až deset tisíc pracovníků. Toto řešení je ale pouze dočasné. Na dlouhodobém musejí zapracovat na ministerstvech zahraničí a vnitra,“ konstatoval Havlíček.

V regionu hospodářská komora registruje žádosti na řádově desítky pracovních sil. „Nejčastěji firmy žádají o dělníky technických profesí, velký zájem mají ale i podnikatelé v lázeňství, ubytovacích službách a stravovacích provozech,“ upřesnil Radek Pašava.

„O posily z Ukrajiny musíme žádat. Bez nich je podnikání neudržitelné,“ potvrdil generální ředitel Léčebných lázní Jáchymov Eduard Bláha. Situace konkrétně v lázeňství se podle jeho zkušeností skokově zhoršuje.

„O běžné práce, jako je úklid či pomoc v kuchyni, mladí nemají zájem. K lidem ze zemí, jako je Pákistán, kteří podobné práce zajišťují v západní Evropě, nemáme blízko. Musíme se proto spolehnout na dosažitelnější Ukrajinu,“ posteskl si.

Zpracovat žádost o síly z Ukrajiny zadal personalistům společnosti teprve nedávno. „Jsme na úplném začátku procesu. Po týdnu jsem dostal informaci o tom, že je těžké vůbec sehnat informace o tom, jak žádat,“ doplnil Bláha.

Vedle Režimu Ukrajiny dokáže hospodářská komora prostřednictvím takzvaného Pilotního projektu Ukrajina zajistit také vysoce kvalifikované síly z někdejší sovětské republiky. Zájem o tuto službu je ale podle zkušeností Radka Pašavy sporadický. „Za dobu, co tento projekt běží, jsem vyřizoval tři žádosti,“ dodal pracovník krajské hospodářské komory.

Ukrajinci patří už dnes k nejpočetnější komunitě cizinců v Karlovarském kraji. Na konci loňského roku jich v regionu žilo 2466.

„Nejčastějším problémem, se kterým se na nás obracejí, patří pomoc s pobytovými záležitostmi, ale také s vízy,“ uvedl Pavel Vaculík, který má na krajském úřadě na starosti národnostní menšiny a integraci cizinců.