Ústí zatím nekoupí od soukromého vlastníka pozemky v přístavišti

  19:10
Pozemky v přístavišti ve čtvrti Vaňov město Ústí nad Labem zatím od soukromého majitele nekoupí. Vedení radnice navrhovalo odkoupení za 86,5 milionu, ale to neprošlo. Zastupitelé místo toho dali radním za úkol, aby jednali o ceně do výše znaleckého posudku města, která činí 39 milionů.

Pozemky, kde investor ohlásil výstavbu překladiště nafty a minerálních olejů, se nacházejí přímo na břehu Labe. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Několik důležitých plánů a vizí neprošlo ve středu vedení města na jednání zastupitelů. Rada tvořená členy UFO primátorky Věry Nechybové a komunistkou Květou Čelišovou neuspěla proti opozičním zastupitelům.

Tím nejdůležitějším bodem, který chtěla Nechybová se svým náměstkem Jiřím Madarem prosadit, bylo odkoupení pozemků ve vaňovském přístavišti od soukromé společnosti Kongresové Centrum ILF za 86,5 milionu korun, jež by zde jinak vybudovala překladiště.

Vedení města zde prý naopak hodlalo časem zřídit odpočinkovou zónu s majákem, kempem, parkem a hotelem.

Ve středu večer se ale ukázalo, že rada města neměla důležité informace, kvůli nimž mohlo Ústí přijít o desítky milionů.

Jak zjistil opoziční zastupitel Martin Hausenblas (PRO!Ústí) díky své právní analýze, firma Kongresové Centrum ILF sice má stavební povolení na překladiště zemědělských komodit, ale to může být neplatné. Opírá se totiž o starý a již neplatný územní plán.

Chráněné území Porta Bohemica

Vláda navíc také mezitím území zařadila na seznam chráněných evropsky významných lokalit Porta Bohemica, zasahuje sem CHKO České středohoří i ochranné pásmo kulturní památky - hradu Střekov.

Hausenblas již podal na ministerstvo dopravy žádost o přezkum stavebního povolení. „Je zřejmě neplatné a podnikatelský záměr firmy stojí na hliněných nohou stejně jako cena pozemku,“ řekl Hausenblas, který právní analýzu zaplatil.

Podle opozice si magistrát zřejmě vůbec nic neověřil. Primátorka Věra Nechybová (UFO) opakovaně upozorňovala na to, že nabídka firmy na odkoupení pozemku platí do konce června a je nutné s koupí spěchat.

„Firma jinak v září začne stavět,“ upozorňovala primátorka a varovala, že stavba a provoz přístaviště výrazně zatíží kamionovou dopravou obyvatele Vaňova.

Firma totiž v dopise městu tvrdila, že už je před popisem smlouvy se společností DB Schenker na stavbu skladů.

Město musí prověřit platnost stavebního povolení

Jak si opozice na rozdíl od města ověřila, není to pravda. „Naše společnost s nikým nejednala a nejedná o případném pronájmu skladů ve Vaňově a důrazně se od tohoto nepravdivého tvrzení distancujeme,“ uvedl v písemném vyjádření jednatel společnosti DB Schenker Vladimír Handl.

Ze všech předložených dokumentů tak vyplývá, že by se mohlo jednat i o podvod. „Cena je desetkrát vyšší, než má být, firma přišla vydělat. Pokud koupíme, bojím se, že přijdou další spekulanti,“ varoval zastupitel Martin Mata (Nezařazení).

Rada města přesto dál na koupi trvala. „Nedovedu si představit, že firma jedná podvodně,“ sdělila primátorka. „Nechcete pozemek koupit, protože jste na to (na odpočinkovou zónu) nepřišli,“ zlobil se náměstek Madar (UFO).

Zastupitelé ale nakonec uložili radním jednat o ceně do výše 39 milionů, město ovšem musí prověřit platnost stavebního povolení a rychle by mělo zvážit vydání stavební uzávěry ve vaňovském přístavu.

Odmítnutím koupě pozemku ve Vaňově vlastně také neplatí již schválený závěrečný účet města. V něm už bylo vyčleněno nejen 36 milionů korun na koupi překladiště, ale také 700 tisíc korun na rozvoj a dotaci pro střekovské nábřeží.