Zámek v Jeníkově v zimě utrpěl, po sto letech je nutné opravit střechu

  9:18
I když mají lidé s Větrným Jeníkovem na Jihlavsku spojené hlavně problémy na dálnici, stojí městys za pozornost i kvůli svému zámku. Areál v centru postupně získává zpět svůj dávný půvab. A to i přesto, že během poslední zimy utrpěl těžké rány. Nyní na něm pokrývači po 114 letech opravují střechu.

Zámek ve Větrném Jeníkově utrpěl přes zimu těžké rány, přesto se jeho stav mění k lepšímu. Nyní na něm pokrývači po 114 letech opravují střechu. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Střecha je původní břidlicová z roku 1905. Do zámku začalo zatékat, část střechy strhl vítr. Situace byla a stále je kritická,“ popisuje Martina Lisová, starostka městyse Větrný Jeníkov.

Přípravy na rekonstrukci střechy trvaly dva roky. Loni byla dokončena její první část nad reprezentativním křídlem. Už byl nejvyšší čas. Střecha se nacházela v havarijním stavu, a dokonce začínalo zatékat do krásných štukových stropů.

Rekonstrukce stála 3,5 milionu korun, z toho 750 tisíc pokryly dotace z ministerstva kultury a Fondu Vysočiny.

„V současnosti probíhají práce na dalším křídle zámku, které jsme museli rozdělit na dvě části. A to z toho důvodu, že jsme nebyli zařazeni do Programu záchrany architektonického dědictví ministerstva kultury,“ doplňuje starostka Lisová.

Sníh výrazně poškodil původní krytinu, do místností zatékalo

Letos v zimě zažívali v městysi těžké chvíle, protože kvůli počasí sčítali na zámku velké škody na jeho dvou neopravených křídlech.

„Sníh strhl velkou část původní břidlicové krytiny. Nevydržela ani provizorní lepenka, která byla na střechu instalována po větrné kalamitě v roce 2008. Do několika místností výrazně zatékalo,“ shrnula Martina Lisová.

Letošní oprava bude stát 1,9 milionu korun. Částečně by tuto sumu měla pokrýt pojistka, částečně požadovaná dotace z ministerstva kultury.

Zásadní obrat ve prospěch zámku nastal v městysi v roce 2016. Tehdy uspořádali v Jeníkově anketu. Většina obyvatel se shodla, že v něm chce mít centrum služeb a kulturní zázemí. Rekonstrukce památky je podle výsledků ankety na prvním místě v seznamu budoucích záměrů městyse.

Opravovalo se tam ale už dříve. „V roce 2010 jsme začali se třemi místnostmi, dnes jich je více než dvacet. Máme nová okna, část střechy, zrenovované podlahy, vymalované místnosti, nové dveře, překrásné původní štukové stropy, zelené plochy, park, krásné kované ploty a brány a chuť pracovat dál,“ vyjmenovala starostka.

Zámek není jen zakonzervovanou stopou minulosti, slouží všem

Předloni také museli řešit přesun sídla pošty z kulturního domu do zámku. Podle Lisové se nabízelo zrekonstruovat další část památky, tentokrát přízemí reprezentativního křídla. Při té příležitosti si zastupitelé stanovili ještě jednu prioritu: zrekonstruování sousedního bytu na budoucí kavárnu. „Nová pošta našla krásné prostory v přízemí zámku a zrekonstruovaná kavárna čeká na svého nájemce,“ doplnila starostka.

Historie zámku ve Větrném Jeníkově

  • Tvrz, postavenou želivským klášterem v první polovině 13. století, zakoupil v roce 1719 rytíř Jan z Minetti. Přestavěl ji na barokní zámek.
  • V roce 1838 jej hrabata z Rumerskirchu nechala klasicistně opravit.
  • Za majitele Richarda Fiedlera prošel zámek v roce 1904 radikální novobarokní přestavbou do současné podoby. Trojkřídlá jednopatrová budova je doplněna nárožními válcovými věžemi.
  • Od druhé poloviny minulého století slouží zámek potřebám obce.

Vedení městyse má plány nejen se samotnou stavbou, ale s celým areálem. V posledních čtyřech letech bezúplatně získalo pozemky okolo zámeckého komplexu. Povedlo se natřít ploty i vyklidit dvůr plný stavebního odpadu po firmě, která zde působila. Pro další využití také vykoupili stodolu.

„Podařilo se navázat spolupráci s majiteli zbylé části areálu. Současně jsme oživili zámecký park plný staletých stromů, který v letošním roce čeká obnovení cest,“ doplnila Martina Lisová.

Zámek podle ní využívají obyvatelé městyse všech věkových kategorií. „Není pouze zakonzervovanou historickou stopou. Jsme pyšní na to, že patří všem, že jsme si k němu vybudovali tak vzácný vztah a že tak krásně ožil. Čeká nás ještě spousta práce, ale snad to má smysl,“ dodala starostka.

Autor: