Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zámek v Peruci budou navštěvovat desetitisíce lidí, plánuje nový majitel

  17:52
Zámek v Peruci na Lounsku má nového majitele. Podnikatel Pavel Ondráček ho chce oživit a udělat z něj lákadlo pro turisty, jako se mu to povedlo se středověkou krčmou v Dětěnicích. Zámek koupil od dvou Britů, pod kterými památka roky chátrala. Opravy přijdou na desítky milionů.

Zámek v Peruci se má proměnit v atraktivní turistickou destinací do tří let. | foto: MF DNES

„Neplánuji tu žádné soukromé sídlo, ale atraktivní turistický zámecký areál. Mým cílem je, aby sem jezdily desetitisíce i více turistů. Peruc je jedinečné místo s bohatou historií, známé příběhem o setkání knížete Oldřicha s Boženou, a také s krásným okolím,“ říká Ondráček.

Zámek v Peruci

Zámek má více než 50 pokojů, společenské sály a další prostory. Dominantou je vstupní hala s monumentálním schodištěm, jež zdobí sochy I. F. Platzera, v některých místnostech se dochovala původní kachlová kamna.
„Průzkum odhalil pod omítkami renesanční fresky, které chceme zrestaurovat, a plánujeme i renovaci kamen, která tu zbyla. Bohužel některá poničili vandalové a zloději kovů natolik, že už se je zachránit nepodaří,“ podotkl Ondráček.

Podle místostarosty Peruce Jana Vnoučka přišla záchrana památky v nejvyšší čas. „Zámek je v dezolátním stavu a hrozilo, že kdyby se v krátkém horizontu nezačalo s opravou, spadl by. Jsem rád, že ho přitom bude spravovat někdo, kdo už ukázal, že je takovou památku schopen opravit a pozvednout,“ věří Vnouček.

Nasvědčuje tomu i to, že stavební práce už začaly. Řemeslníci již zčásti opravili střechu, aby dovnitř nezatékalo, a pustili se i do sanace místností od dřevomorky. „Zámek je zanedbaný od sklepů po půdu. Původní majitelé do něj neinvestovali a nechali ho pustnout. Dřevomorka se rozšířila do všech prostor, narušena je i statika,“ líčí neutěšený stav Ondráček.

Zážitková restaurace, rytířské turnaje i pohádkové víkendy

Ve sklepeních už jsou mezitím nově vyzděné klenby, v budoucnu tam budou hodovat návštěvníci ve stylové zážitkové restauraci. Celkově se totiž trojkřídlý patrový zámek má proměnit v pohádkový areál. Noví majitelé plánují do Peruce přenést koncept z Dětenic, kam ročně zavítá kolem 250 tisíc návštěvníků.

„Půjde o poznávací turistiku v kombinaci se zábavou. V Dětenicích pořádáme rytířské turnaje, pohádkové a strašidelné víkendy. Důraz klademe na zábavu pro celou rodinu. Podobné pojetí bychom rádi realizovali i v Peruci. Konkrétní plány ale ještě nechci prozrazovat,“ zatím jen opatrně naznačuje Ondráček.

Své místo tu každopádně bude mít i pamětní síň malíře Emila Filly, která se nachází v jižním křídle. Podle Ondráčka se má i Fillův odkaz stát jedním z hlavních lákadel.

Pamětní síň Emila Filly se možná letos neotevře

Ovšem než sem první turisté zavítají, nějakou dobu to ještě potrvá. Rekonstrukce podle Ondráčka potrvá nejméně dva roky. A je možné, že pamětní síň Emila Filly, která byla po krádeži čtyř cenných obrazů v listopadu 2011 znovu otevřena až loni, se také na nějakou dobu opět uzavře.

Fotogalerie

„Musíme počítat s variantou, že se letos nepodaří síň s ohledem na stavební práce otevřít,“ potvrdila Lucie Dosedělová, mluvčí kraje, který je vlastníkem sbírky Fillových děl.

Zámek jako takový každopádně pořídil od dvojice britských vlastníků za 15 milionů korun a ještě by k němu chtěl přikoupit i park včetně zchátralého úřednického domu, který k objektu přiléhá a je v majetku obce. Rád by i park zahrnul do plánovaného zámeckého resortu.