Zámek v Telči čekají dosud největší opravy, budou stát čtvrt miliardy

  16:50
Zámek v Telči příští rok obsadí řemeslníci. Pří nákladné opravě se rozšíří prohlídkové okruhy, upraví zahrada, vznikne nová expozice i informační centrum, zrestauruje se řada sgrafit, obrazů a mobiliáře. Po dokončení bude zámek přístupný celoročně.

Zámek Telč. | foto: archiv MAFRA

Peníze přitečou hlavně z evropských fondů, konkrétně z Integrovaného regionálního operačního programu IROP, který spravuje ministerstvo pro místní rozvoj.

Jaké památky na Vysočině získaly dotaci z fondů EU

  • Státní zámek Telč (Národní památkový ústav) - 179,2 milionu korun
  • Revitalizace památek v historickém centru Telče (město Telč) - 50,2 milionu korun
  • Obnova premonstrátského kláštera v Nové Říši (Kanonie premonstrátů) - 16,1 milionu korun
  • Záchrana kostela svaté Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou (Římskokatolická farnost Jaroměřice nad Rokytnou) - 84,9 milionu korun

Kdo je mezi náhradníky:

  • Klášter Želiv - Galerie Stará prelatura (Kanonie premonstrátů) - 40,2 milionu korun
  • Obnova kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou - II. etapa (Římskokatolická farnost Žďár nad Sázavou II) - 100,3 milionu korun

Zdroj: ministerstvo pro místní rozvoj

Telč uspěla s žádostí o podporu v konkurenci dalších 87 projektů. Dotaci získalo celkem 43 národních památek či památek UNESCO, v souhrnu šlo o více než tři miliardy korun. A Telč se dostala, pokud jde o obdrženou sumu 179 milionů korun, na druhé místo. Žadatelem byl Národní památkový ústav.

„Samozřejmě jsme za dotaci rádi. Získali jsme celou částku, o kterou jsme žádali,“ těší kastelána telčského zámku Bohumila Norka.

„Momentálně čekáme na podepsání smlouvy. Poté necháme vyhotovit prováděcí projekt, který bude sloužit jako podklad pro výběrové řízení. To by se mohlo vyhlásit letos na podzim. Když všechno půjde bez komplikací a bude vybraná firma, tak bychom mohli začít stavět na jaře příštího roku,“ předpokládá Norek. Letošní sezona se tedy na zámku ještě obejde bez jakéhokoli omezení pro turisty.

Nová expozice provede návštěvníky historií zámku i města

Celková obnova zámku musí být dokončena do 31. prosince 2022. Náklady mají celkově přesáhnout 211 milionů korun.

„Dotace tvoří přibližně 85 procent těchto nákladů,“ upřesnila Markéta Slabová, mluvčí Územní památkové správy v Českých Budějovicích, pod kterou telčský zámek spadá.

Zámek tak do čtyř let projde velkou proměnou. Vznikne například nové informační centrum s prodejem vstupenek. „Lidé tam budou mít možnost posedět v útulném prostředí při čekání na prohlídku nebo si přečíst něco o historii zámku,“ líčí Norek.

V druhém patře jižního paláce, které do konce loňského roku využívala telčská pobočka Muzea Vysočiny Jihlava, bude nová expozice zámeckého muzea. Tam se turisté atraktivní formou dozvědí informace o historii města a zámku.

Turisté se podívají do dílny restaurátora

Novým zpřístupněným prostorem zámku bude také depozitář v bývalém zámeckém pivovaru. Návštěvníci se tak podívají i do míst, jež jim byla dosud skryta. Tato prohlídková trasa bude mít i vzdělávací charakter. Expozice dostane název Poklady za oponou. Příchozí se seznámí mimo jiné s procesem preventivní péče a také s „dobrodružstvím“ samotného restaurování.

Tím ovšem výčet oprav nekončí. Obnovena bude i prohlídková trasa s renesančními interiéry, restaurovat se budou nástěnné malby, sgrafita a mobiliář. Jenom tyto práce vyjdou přibližně na 60 milionů korun.

Autoři projektu nezapomněli ani na úpravu přilehlé zámecké zahrady, kterou si velmi často vybírají do svých záběrů filmaři. Natáčely se tam například pohádky Pyšná princezna nebo Z pekla štěstí.

„Dokončen bude zavlažovací systém, opraví se arkáda a malby na zámecké zahradě. Vznikne i nový pěšinkový systém,“ doplnil Norek.

Po skončení rekonstrukce bude část zámku zpřístupněna celoročně, což dosud nebylo možné.

Sondy na nádvoří a na zahradě objevily kosti i tereziánský tolar

Již v loňském roce zadala správa zámku archeologický průzkum v místech, kde jsou naplánované výkopové práce. „Nechtěli jsme se v napnutém časovém harmonogramu jednotlivých prací zdržovat archeologickým průzkumem. Z toho důvodu jsme s ním začali v předstihu,“ vysvětlil telčský kastelán.

Fotogalerie

Tým archeologů jihlavského Muzea Vysočiny loni zavedl na nádvoří i v zámecké zahradě několik sond. Podařilo se objevit množství keramických střepů, železných kování, ale třeba i lidské kosterní pozůstatky nebo tereziánský tolar.

Státní zámek v Telči se loni mohl pyšnit nejvyšší návštěvností za posledních více než 25 let. Počet turistů překročil magickou hranici 100 tisíc.

Dotaci získalo také město Telč, peníze využije na revitalizaci historických domů v centru. Kanonie premonstrátů se zase pustí do obnovy kláštera v Nové Říši a Římskokatolická farnost v Jaroměřicích nad Rokytnou obdrží téměř 85 milionů korun na záchranu tamního barokního kostela svaté Markéty.