Zámek v Liberci by mělo koupit město, navrhuje náměstek primátora

  11:24
Léta opuštěný zámek v centru Liberce je stále na prodej. Aktuálně komplex za 105 milionů korun nabízí společnost VIP Castle. Její jednatelkou je ruská podnikatelka Natallia Makovik, která se svojí jinou firmou nedávno koupila zchátralý zámeček spolku Schlaraffia v sousedním Jablonci.

Liberecký zámek je k mání za 105 milionů korun. | foto: MAFRA

Ekonomický náměstek libereckého primátora Jan Korytář říká, že zámek by mělo koupit město a chce o tom nechat rozhodnout Liberečany v referendu.

Zámek má ve vlastnictví společnost Ústí Development. Ta ho naposledy nabízela za cenu kolem 90 milionů korun. Teď je cena bývalého sídla Redernů o 15 milionů vyšší. Proč tomu tak je a zdali je ve hře nějaký zájemce, je zastřeno tajemstvím. Společnost VIP Castle komunikuje pouze prostřednictvím e-mailu a na zaslané otázky redakci MF DNES ani po urgenci neodpověděla.

Podle Korytáře by bylo pro město přínosem, kdyby mělo zámek ve své moci. Jenže v zastupitelstvu tento názor nedominuje. „V zámku bychom mohli prezentovat česko-německou minulost celého města a možná i celých bývalých Sudet. Určitě by to bylo zajímavé lákadlo pro zahraniční turisty,“ řekl Korytář.

Město prý je v kontaktu s majitelem historické památky. „Díky tomu se nám pro lidi alespoň podařilo otevřít zámecký park. Každopádně koupě zámku nemá podporu v zastupitelstvu, a tak budeme v lednu a únoru sbírat podpisy na vyhlášení referenda. Myslím, že většina Liberečanů se vysloví pro to, aby město zámek koupilo,“ dodal náměstek primátora.

Zámek může koupit někdo jiný

Jsou tu však dvě úskalí. Tím prvním je možnost, že zámek mezitím koupí někdo jiný, tím druhým problémem je nepříliš plná městská kasa.

„Chápu, že ten jednorázový výdaj ve výši nějakých sto milionů korun není malá částka, ale dá se to řešit například rozložením splátek, nějakým úvěrem. Když bude vůle, tak se cesta určitě najde. Kdyby šlo o investici za půl miliardy, tak to bych byl kvůli velikosti rozpočtu hodně opatrný, ale myslím si, že je ekonomická situace ve společnosti příznivá a že bychom si to měli dovolit,“ doplnil Korytář.

Ten ještě dodal, že je zámek v poměrně dobrém technickém stavu a že není zapotřebí žádných větších investic do oprav.

Na Korytářův plán se zámkem se příliš netváří primátor Tibor Batthyány. Podle něj se najdou jistě potřebnější investice. „Nejsem zvyklý utrácet peníze za něco, o čem si nejsem jistý, že to potřebuji. Každý rozpočet má své limity, nás do budoucna čeká rekonstrukce bazénu za 350 milionů korun, oprava budovy Uranu, v níž sídlí úředníci. Myslím, že tady nemusíme přemýšlet o jejich potřebnosti,“ zmínil před časem Batthyány.

Zámek v minulosti zničil požár

S odkupem zámku nesouhlasila ani Korytářova stranická kolegyně, náměstkyně Karolína Hrbková. „S vlastníkem se o tom sice bavíme, ale nejdříve je potřeba najít funkční využití zámku. Přece jen ta částka je dost vysoká, když ani nevíme, co by tam mělo být,“ uvedla v létě.

Liberecký zámek se skládá ze starého Redernského a Nosticova křídla a z Nového zámku. Vznikl v 16. století, v roce 1615 ho s výjimkou zámecké kaple zničil požár. Redernové vystavěli zámek znovu. Klasicistní podobu získal v 18. století. Po druhé světové válce zámek patřil státním lesům a také Vysoké škole strojní a textilní. V roce 1986 ho získal Skloexport a přestavěl ho.

Skloexport totiž hodlal v zámku zřídit stálou expozici skla. Proto byla podle plánů libereckého Stavoprojektu provedena nákladná rekonstrukce celého areálu. Po krachu Skloexportu koupila zámek za necelých šedesát milionů korun společnost Ústí Development.

Autor: