Starožitník koupil zámek jako ruinu, po patnácti letech je z památky skvost

  10:32
Na kopci nad Letovicemi na Blanensku se tyčí zámek. Od roku 2004 ho opravuje Bohumil Vavříček. Už jen pár pokojů a bude mít hotovo. Zchátralou nemovitost získal za dva miliony korun, opravy si vyžádaly dalších 30 milionů.

„Vítám vás na svém zámku, račte vstoupit, provedu vás tady,“ zve Bohumil Vavříček. Zámeckým pánem se stal před 15 lety, kdy šlechtické sídlo v Letovicích koupil.

V té době přesně netušil, do čeho jde. Zámek si totiž pořádně ani nemohl prohlédnout. „Znal jsem ho z dřívějška a když jsem ho kupoval, pobýval tehdejší majitel hrabě Kálnoky v zahraničí. Objekt byl zavřený a nikdo mě tam nepustil,“ vzpomíná Vavříček.

Zámek byl chvíli před spadnutím. „Představte si vybydlenou ruinu bez dveří, s vymlácenými okny. Chyběly podlahy, omítky, fasády. Nebyla zavedená elektřina, voda, plyn, zkrátka nic,“ jmenuje dvaašedesátiletý majitel. Mezi předky má francouzského šlechtice, jenž v době Francouzské revoluce emigroval do Čech.

Návštěvníci mohou na exponáty sahat

Unikátní nákup podle něj změnil život celé rodině. „Doma byli z novinky nadšení,“ směje se. „Jsou zvyklí, že kupuji staré věci. Mám obchod se starožitnostmi a letovický zámek je největší starožitnost v kraji, která potřebovala opravit. Nikdo jsme si neuvědomili, co nás čeká. Kolik práce a času to bude vyžadovat,“ zamýšlí se Vavříček. Ani po 15 letech však nelituje.

Velký kus práce už má za sebou. „Letos bych rád dokončil posledních pět místností ze 130, abychom měli hotovo. Jenže úplně hotovo asi nebude nikdy. Každý rok musíme něco opravit. Předloni nám vichřice utrhla střechu. Je to nekonečný seriál,“ podotýká.

Sám žije v Boskovicích. Původně se chtěl na zámek za každou cenu přestěhovat, kvůli zdraví ovšem od plánu upustil. Už před 12 lety ho tak otevřel návštěvníkům, kteří mohli sledovat, jak postupuje rekonstrukce.

I současné prohlídky opraveného zámku jsou jiné, než na jaké jsou turisté zvyklí. Začínají společným výkladem a pak si každý prostory prochází sám. Řídí se podle šipek a prohlídka není časově omezená.

„Na exponáty mohou sahat – sednout si na židli, otevřít skříň, sundat obraz. Některé místnosti s dražším vybavením jsou za mříží, tam se dovnitř nedostanete,“ popisuje. Zámek je otevřený od května do října, ročně ho navštíví přes dva tisíce lidí.

Přespávající hosté tvrdí, že v zámku straší

Na zámku je obřadní síň, kde pořádají svatby, a zájemci tady mohou i přespat. Buď v jednom ze dvou vyšňořených apartmá – svatebním či pokoji hraběnky Edity – nebo dokonce přímo v hladomorně. Noc vyjde na šest tisíc korun.

Zámek Letovice

  • První zmínky o původním letovickém hradu pocházejí ze 13. století.
  • Kolem roku 1400 zde byl do češtiny přeložen cestopis Marka Pola Milion. Překlad je uložený v knihovně Národního muzea v Praze.
  • Během třicetileté války zámek obsadili Švédové. Stejně jako za druhé světové války tu vznikl lazaret.
  • Od roku 1820 sídlo vlastnila maďarská rodina Kálnoky. Postavili konírny, jízdárnu a upravili věž.
  • Za minulého režimu na zámku fungovalo učiliště. Hrabě Alexandr Kálnoky jej získal v restituci a v roce 2004 prodal Bohumilu Vavříčkovi. 
  • V roce 2008 získal cenu Nejlépe opravená kulturní památka v kraji.

Kromě historického vybavení mají hosté v pokojích k dispozici samozřejmě koupelnu, kuchyňku i televizi. „Někteří si stěžovali, že se nemohou dívat na oblíbený seriál, proto jsme ji sem dali,“ vysvětluje Vavříček.

Kdo se rozhodne strávit noc na zámku, nemusí se omezovat pouze na apartmá, má pro sebe celé sídlo. „Hosté tu možnost mají. Když ale padne půlnoc, všichni se raději zabarikádují v pokoji, než by se procházeli po zámku,“ směje se majitel. A dodává, že často mu někdo z hostů tvrdí, že tam skutečně straší. Slyšeli prý, že se někdo v noci prochází po chodbách.

Po válce ve 40. letech minulého století se na zámku dokonce našel poklad. „V jedné místnosti byly pod tapetami schované dveře a za nimi komora plná stříbra. To se odvezlo do Brna. Ale prý toho moc nezbylo, každý si něco vzal,“ vypráví Vavříček.

Chystá se otevření nové restaurace

Kdo by chtěl na zámku najít svůj „malý poklad“, může přijít na pravidelné burzy zboží všeho druhu. První je 7. dubna, pak pravidelně každou první neděli v měsíci.

„Je o ně velký zájem. Při takových akcích máme trochu problém s parkováním,“ říká Vavříček s tím, že pořádají i koncerty, festivaly a výstavy.

Letos na zámku vedle jízdárny zahájí provoz také nová restaurace. „Začínáme 1. dubna a budeme mít otevřeno po celý rok. Restaurace tady sice byla, ale fungovala přes sezonu a jídlo zde jen ohřívali. Vytopit prostory nebude jednoduché. Chceme však přerušit období zazimování zámku, aby víc ožil nejen přes sezonu, ale také v zimě,“ vysvětluje nový nájemce zámecké restaurace Jiří Beer.

Provozovat ji bude s Marcelou Krátkou. „Chceme podporovat regionální prodejce a výrobce. Smažený sýr a hranolky u nás nečekejte. Mám zkušenosti s vařením pro vegetariány i celiaky, pracovala jsem ve středisku ekologické výchovy, kde jsme se zaměřovali na netradiční suroviny a zdravou výživu. To se promítne i v našem jídelníčku,“ přibližuje Krátká.

Restauraci plánují jako samoobslužnou, aby zvládla i větší nápor lidí, kteří sem najednou dorazí po prohlídce zámku.