V parku jaroměřického zámku postaví dva mosty podle vzoru z Versailles

  16:10
Zámecký park v Jaroměřicích získá během letošního roku dva nové mosty. Oba přitom už v minulosti na svých místech byly. V pomyslné hlavní ose zámku vznikne čtyřiadvacet metrů dlouhý most, ve vedlejší ose bude nová lávka.

Současný dřevěný most přes říčku Rokytnou u jaroměřického zámku už dávno dosloužil, i když se stále používá. Po zprovoznění nového mostu o sedmdesát metrů vedle bude „veterán“ rozebrán a odstraněn | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Hlavní most bude hotový na podzim, už v polovině letních prázdnin měla být hotová boční lávka, abychom ji stihli do začátku hudebního festivalu,“ řekl kastelán jaroměřického zámku Radim Petr.

Hudební festival Petra Dvorského se koná v jaroměřickém zámeckém parku a na dalších místech tradičně v první polovině srpna.

Boční lávka přes umělý obtok Divadelního ostrova bude dlouhá 12,5 metru. Stávající železné přemostění v tomto místě nahradí most podobný tomu, jaký tam býval. „Dohledali jsme ho na snímcích náměšťského fotografa Ondřeje Knolla,“ upřesnil Petr.

Podle kastelána je pozoruhodné, že hlavní most, jenž původně vedl přes říčku Rokytnou přímo před středem zámku, je už od časů Marie Terezie stále zakreslený v katastrální mapě, přestože na svém místě už sto let není.

„Stávající most, který je nyní přes řeku západním směrem od osy zámku, naopak sice stále stojí, ale ten zase není v katastru zakreslený vůbec. Až bude fungovat nový most, ten stávající se odstraní, aby ho nestrhla povodeň a zbytečně nebyl ohrožen nový most,“ vysvětlil Radim Petr.

Současný hlavní most v zámeckém parku má všechny viditelné části ze dřeva. Dlouhodobě je v havarijním stavu. Nové mosty budou mít ocelovou nosnou konstrukci, opláštěnou trámy, aby vypadaly jako dřevěné. „Protože se přes ně jezdí s technikou, tak chceme, aby měly zaručenou nosnost,“ podotkl kastelán.

Hlavní most vede na Divadelní ostrov, který je obehnaný deset metrů širokým umělým obtokem. V posledních suchých letech však v něm mnoho vody nebývá.

„Chtěli bychom obtok nechat vybagrovat, aby v něm bylo více vody a opět se v něm zrcadlil zámek,“ uvedl kastelán Petr.

Navrácení hlavního mostu má přiblížit zámecký park zpátky do jeho někdejší podoby, jak ji v roce 1729 pro majitele panství Jana Adama Questenberga namaloval v idealizované vedutě kreslíř Nicolas Millich. Tuto vedutu mohou návštěvníci zámku vidět ve vstupní dvoraně.

Aby se dostala technika dovnitř, ubourají kus u hradní zdi

„Stavitelé řeší, kudy se do zámeckého parku dostat se strojem na vrtání pilotů pro most. Budeme zřejmě muset probourat kus u hradní zdi,“ odhaduje kastelán Petr.

Piloty budou mít padesát centimetrů v průměru a budou zasazeny v sedmimetrové hloubce.

Říčka Rokytná byla u zámku během přestavby v první polovině 18. století Questenbergem uměle rozšířena na 22 metrů. Hlavní most byl původně přesně v ose zámku, která směrem k jihu pokračuje už mimo zámecký areál Stromořadní ulicí a cestou do Blatnice.

Při utváření jaroměřického zámeckého areálu se tvůrci inspirovali ve Francii - proto se Jaroměřicím říká Moravské Versailles. „Ve Versailles se poprvé objevila barokní kompozice, kterou vidíme i v Jaroměřicích. Jejím základem je takzvaná husí stopa, tedy symetrický systém hlavních os a cest. Na projektu jaroměřického parku se významně podílel Francouz Jean Trehet a po něm znojemský Jan Antonín Zinner. Všichni využívali tehdy módního vzoru Versailles,“ vysvětlil kastelán Radim Petr.