Žalobce navrhuje pro Ratha za přijímání úplatků devět let vězení

  8:00
Žalobce Petr Jirát navrhuje v kauze manipulace zakázek ve Středočeském kraji exhejtmanovi Davidu Rathovi 8 až 9 let vězení a propadnutí majetku. Kauzu znovu řešil Krajský soud v Praze, když odsuzující rozsudek, ve kterém Rath dostal osm a půl roku dlouhý trest, zrušil vrchní soud a případ vrátil k novému projednání.
David Rath

David Rath | foto: Michal ŠulaMF DNES

Soud, který projednává případ údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami Středočeského kraje probíhá už od roku 2012. V kauze je stíháno 11 lidí, nicméně všeobecně je případ spojován zejména se jménem někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha, který je obviněn z manipulace se zakázkami na opravy budov nebo modernizace nemocnic ve Středočeském kraji.

Původně Rath také dostal nejpřísnější trest, a to odnětí svobody v trvání 8,5 roku. Vinnými ale trestní senát Roberta Pacovského uznal i ostatní obžalované. Vinu odmítali téměř všichni, výjimkou byla pouze stavební podnikatelka Ivana Salačová, která vystoupila v roli spolupracující obviněné snažící se usvědčovat ostatní obžalované.

Policie Ratha zadržela v květnu roku 2012 a soud jej poslal do vazby, odkud byl propuštěn v listopadu 2013. Ústavní soud pak vydal nález, že Rath byl ve vazbě nejméně od června 2013 protiprávně. Středočeský krajský soud Ratha pak v červenci 2015 uznal vinným z přijímání úplatků a nepravomocně mu uložil 8,5 roku vězení. Odvolací senát pražského vrchního soudu ale rozsudek o rok později zrušil kvůli použitým odposlechům. Nejvyšší soud později ale rozhodl, že odposlechy lze jako důkaz použít. Kauzou se nyní znovu zabývá krajský soud.

Už na podzim, kdy krajský soud jednání odročoval kvůli projednání námitek podjatosit, Rath naznačil, že míní vystoupit s obsáhlou analýzou původního verdiktu a upozornit, kde vidí logické rozpory a jak jsou podle jeho právníků některé důkazy opomíjeny nebo přímo překrucovány. A své stanovisko exhejtman, který od počátku trvá na své nevině, měnit nemíní. Kauzu, která je známá také pod označením „sedm milionů v krabici na víno“, nazýval již po svém zadržení v květnu 2012 likvidací politického protivníka a nadcházející líčení se nebojí označit za pokračování loutkového procesu s předem napsaným rozsudkem.