Velké firmy omezují kouření, zákaz platí pro zaměstnance i pro návštěvy

  8:32
Velcí zaměstnavatelé přestávají být tolerantní vůči kouření. V mnoha areálech jsou cigarety úplně zakázané nebo se smí kouřit jen na vyhrazených místech.
Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: freeimages

Ještě nedávno fungovaly ve výrobním závodě firmy Ton v Bystřici pod Hostýnem vnitřní kuřárny, které umožňovaly zaměstnancům zapálit si blízko jejich pracoviště a pod střechou.

„Od března však umožňujeme zaměstnancům kouřit pouze ve vyhrazených venkovních prostorách,“ popsala mluvčí nábytkářské společnosti Anna Handlová.

„Uvažovali jsme také o úplném zákazu, ale zatím jsme k tomu nepřistoupili,“ dodala.

Mezi dělníky je hodně kuřáků

Podobný trend je patrný i jinde. Zajít si během pracovní doby na cigaretu je pro mnoho lidí ve výrobě prakticky neřešitelný problém. Firmy totiž vůči nim přitvrzují. A není výjimkou, že zákazy kouření platí nejen pro zaměstnance, ale i pro návštěvníky či řidiče odjinud, kteří přivážejí náklad.

Takto je nastavený systém například v areálu společnosti Continental Barum v Otrokovicích, výrobce pneumatik je s pěti tisíci pracovníky největším zaměstnavatelem ve Zlínském kraji. Přísný zákaz kouření se zde týká všech osob.

„Výjimkou jsou pouze vyhrazená a označená místa, kde lze kouřit jen v rámci přestávek,“ řekla mluvčí podniku Regina Feiferlíková.

Téměř totožný přístup má i uherskobrodská Česká zbrojovka, kde pravidla měnili před dvěma roky. Kouření je povolenou pouze na osmi místech, která jsou vždy venku. Pouze na těchto místech si mohou zapálit zaměstnanci, externí pracovníci a návštěvy.

„Kromě těchto míst je v celém areálu naší společnosti kouření zakázáno,“ podotkl viceprezident pro vnější komunikaci Radek Hauerland.

Stejně jako v Barumu i tady si pracovníci ani nekoupí tabákové výrobky. Jenže zatímco v Otrokovicích se o úplném zákazu kouření nemluvilo, v České zbrojovce tohle téma zaznělo.

„Bylo několik debat, zatím bez konečného stanoviska. Kuřáci přišli s názorem, že pokud kouření zakážeme, měli bychom jim v dostatečném předstihu pomoct zbavit se jejich zlozvyku,“ naznačil Hauerland.

Nápad na naprosté omezení cigaret totiž v mnoha podnicích naráží na prozaický fakt. „V dělnických profesích je poměrně hodně kuřáků, zákaz by pro ně těžko měl efekt,“ vysvětlila vedoucí personálního odboru firmy Tajmac–ZPS Jana Šatánková.

Výrobce rozbušek či chemička kladou důraz na bezpečnost

Přísnější přístup navíc vede k tomu, že spousta kuřáků svoji neřest omezuje. Podobné zkušenosti má třeba vedení kunovické potravinářské firmy Hamé.

„S tím, jak se v minulosti omezily prostory pro kouření, klesl počet lidí, kteří kouří. Nicméně úplný zákaz všude by asi nebyl reálný, nechceme tyto věci řešit násilně,“ naznačil mluvčí Hamé Petr Kopáček.

Zaměstnanci tady mají vyhrazené prostory pro kouření mimo pracoviště.

V některých společnostech jsou zase přísnější z důvodu bezpečnosti. Například ve vsetínské firmě Austin Detonator, která vyrábí rozbušky pro důlní a stavební práce, si nejde zapálit uvnitř budov, ale ani venku.

„Jedinou možností je opustit prostory areálu firmy, a to řádným zaregistrováním na docházkovém terminálu. Samozřejmě nikoliv v rámci pracovní doby,“ uvedla Markéta Klímková, která má v Austinu na starosti PR a marketing.

Omezení platí i ve valašskomeziříčské Deze. „Jsme chemická společnost, kde ve výrobních prostorách platí přísný zákaz kouření. To je možné pouze na vyhrazených místech,“ poznamenal mluvčí Jaroslav Obermajer.

Deza je však zároveň i více benevolentní. „Zaměstnanci mohou kouřit během pracovní doby v případě, že jim to momentální pracovní náplň umožní,“ dodal Obermajer.

Autor: