Hygienici rozdali pokuty hospodským za to, že dovolili hostům kouřit

  9:08
Osm tisíc korun zaplatili nebo teprve zaplatí provozovatelé restaurací v Karlovarském kraji, kteří nerespektují zákonem daný zákaz kouření. Dodržování této normy je součástí kontrol, které provádějí hygienici. Ti zatím zjistili tři prohřešky.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Provozovatelům pohostinských zařízení nepomohla ani výmluva na to, že jsou soukromým klubem.

„Zákaz kouření se většinou porušuje v barech. Ty spadají pod správu Státní zemědělské a potravinářské inspekce,“ uvedla Valéria Hovorková, ředitelka odboru hygieny výživy krajské hygienické stanice.

Její pracovníci zatím udělili tři pokuty v podobných zařízeních. „Jednu z nich v rámci celostátní akce HAD, tedy Hazard, alkohol a děti, na které vedle nás spolupracovali i státní policisté či pracovníci Celního úřadu,“ konstatovala Hovorková s tím, že pokuta v tomto případě činila tisíc korun.

Postihy za kouření v restauracích

  • Za kouření v místech, kde je to zakázáno, hrozí kuřákovi pokuta až 5000 korun.
  • Provozovateli pak hrozí za kouření pokuta až 50 tisíc korun.
  • Restauratéři také musejí dodržet informační povinnost, kterou jim ukládá protikuřácký zákon. Cedule „Zákaz prodeje alkoholu a tabákových výrobků lidem pod 18 let“ už nemusí stačit. Nápis by měl být delší a zahrnovat například i e-cigarety. Hospodským jinak hrozí sankce do 10 tisíc korun.

Dvakrát tolik pak zaplatil provozovatel karlovarského baru, který údajně povolil svým hostům kouřit. „Tento podnět jsme dostali od městské policie,“ upřesnila Valéria Hovorková.

Na stole má ještě sankci pro provozovnu na Sokolovsku, která se maskovala jako soukromý klub. „Tento případ teprve zpracováváme. Sankce bude pětitisícová,“ doplnila ředitelka odboru.

To, že se bary prohlašují za soukromé kluby, může mít pro podnikatele vážné následky. Podle právníků může být totiž kouření jen menší problém.

„Takové obcházení zákona lze kvalifikovat jako trestný čin neoprávněného podnikání. Člověk si jím může udělat daleko více problémů než užitku, protože sankce jsou v takovém případě mnohem horší,“ upozornil právník Tomáš Kindl, který se tabákové legislativě dlouhodobě věnuje. A za trestný čin neoprávněného podnikání může soud člověka poslat až na dva roky do vězení.

Sami hospodští mají na zákaz kouření různé názory. Někteří jej od počátku vítají, jiní zatracují. Názory se ale postupem času vyvíjejí. „Nedokážu říct, zda by opětovné povolení kouření přilákalo klienty. Lidé už si na nekouření v hospodách a restauracích zvykli,“ uvedl Rostislav Čech, majitel pivnice Holanka v Jáchymově.

Podle jeho zkušeností zákon rozděluje i samotné hosty jeho podniku. „Je to asi tak půl na půl. Naši zákazníci jsou jak pro kouření v podniku, tak proti,“ potvrdil hospodský.

Rozdílné jsou i názory na snahy opět dostat cigarety do hospod. Hygienici v tom ale mají jasno. „Jsme orgánem ochrany veřejného zdraví, takže jsme proti jakýmkoliv takovým snahám,“ řekla Valéria Hovorková.

Strážníci karlovarské městské policie kvůli kuřákům poměrně často vyrážejí zejména na centrální autobusovou zastávku u Městské tržnice. „Zasahujeme tam převážně na upozornění,“ konstatoval Jan Trojáček, zástupce velitele městské policie.

Počet případů neukázněných kuřáků, kteří si zapálí i v davu lidí na refýži, se pohybuje v řádu několika desítek měsíčně.