Kašna není plovárna, rozhodlo Brno. Za koupání u divadla hrozí pokuty

  10:12
Až o deset tisíc korun chudší může být každý, kdo se bude koupat ve svítící kašně před Janáčkovým divadlem v Brně a odmítne ji opustit. Město v pondělí zveřejnilo nová pravidla, která takové chování výslovně zakazují.

Kašna před Janáčkovým divadlem. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„V zájmu ochrany majetku a zajištění bezpečnosti město vydalo provozní řád pro návštěvníky parku. Město je prosí o ohleduplné chování, aby někteří z nich neohrožovali sami sebe ani ostatní,“ prohlásil mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Fotogalerie

Kromě koupání v kašně je zakázáno vodit do vody i psy a další zvířata, pohybovat se na žulovém prostranství na kolečkových bruslích nebo skateboardech a v parku před divadlem rozdělávat oheň nebo používat pyrotechniku.

Podle Poňuchálka nejen zdejší vodní prvky slouží pouze k běžnému osvěžení. S tím souhlasí i místostarosta Brna-střed Martin Landa (ANO), který se v minulosti ještě jako starosta městské části za koupající se lidi postavil.

„Nemám problém s tím, že se v kašně osvěžují. Samozřejmě je otázka, když tam jde někdo cíleně, vezme si plavky, deku a bere to vyloženě jako destinaci, kde bude trávit čas. Podobná spontánní zábava probíhá ve všech evropských městech, ale nahrazovat plovárnu by kašny neměly,“ vysvětlil svůj postoj Landa.

K pravidlům, jež se vztahují především k letním měsícům, se přidává i zákaz vnášení zbraní, používání plochy ke komerčním účelům, úmyslné poškozování a znečišťování prostranství nebo vjezd motorovým vozidlem bez povolení.

Pokud lidé pokyny respektovat nebudou, hrozí jim vykázání z prostoru a při neuposlechnutí až desetitisícová pokuta.

Spor o tom, zda v kašně před Janáčkovým divadlem povolit koupání, v Brně rezonoval už před několika lety. Vedení města se nakonec přiklonilo k benevolentnímu přístupu.

„Pokud nedochází k poškozování majetku města, není důvod lidi vyhánět,“ prohlásil tehdejší starosta Landa.

Nyní však kvůli častým poruchám a poškozování okolí kašny brněnská radnice změnila názor.

„Strážníci v parku kontrolami několikrát denně předcházejí ničení majetku, odhazování odpadků a pití alkoholu. Pracovníci veřejné zeleně nás mohou požádat o asistenci při vymáhání provozního řádu,“ sdělil mluvčí strážníků Jakub Ghanem.