Solární hodiny v Jihlavě mají čtyři ciferníky, každý ukazuje jiný čas

  8:24
Bílá kostka a na ní ze všech čtyř stran hodiny. Jenže neukazují všechny stejně. Je jen na procházejících, jaký čas jim přijde nejpravděpodobnější. V Jihlavě je takových sloupů s hodinami pět. Nejproblémovější je však ten, který není připojený do sítě a napájí ho solární panel.

Nahoře na sloupu je kostka s ciferníky, pod ní ještě jedna větší, na níž se objevují reklamy. Ačkoliv má tento reklamní předmět sloužit zároveň jako informace o čase, rozhodně ne vždy funguje spolehlivě.

V Jihlavě se sloupy začaly objevovat v devadesátých letech. Tehdy je instalovala společnost Time Service.

„Začali jsme je stavět už v roce 1991. Vystavěli jsme síť po celé tehdejší republice - od slovenského Humenného až po Aš. Dohromady šlo o padesát měst,“ říká Jaroslav Šťastný, předseda představenstva firmy Time Service.

Dnes však už tato společnost celou síť nevlastní. Hodiny v Jihlavě jsou zhruba pět let v majetku pražské firmy Czech Time Media. „Hodiny se opravují většinou tehdy, když nám někdo zavolá, že nejdou,“ vysvětluje obchodní manažerka společnosti Lenka Kudrnová.

Právě pro tyto případy nechala firma Czech Time Media všechny své měřiče času vybavit samolepkou. Na ní je číslo na bezplatnou telefonní linku, na niž mohou lidé hlásit poruchu hodin. A podle Kudrnové tak činí běžně - když vidí, že jdou hodiny „podle plotu“.

Hodiny se opravují jen tehdy, když má technik cestu kolem

„Hodiny máme umístěné po celé České republice a lidé o ně evidentně mají zájem. Sami nám volají. Proto si myslím, že i v době, kdy mají všichni čas na mobilu, mají hodiny v ulicích stále smysl. Také z tohoto důvodu se vlastně budovaly,“ tvrdí zástupkyně společnosti.

Podle jejích slov však není možné, aby se porucha hodin odstranila ze dne na den. Závada se řeší většinou tehdy, když má zrovna někdo cestu kolem. To znamená, když se podle smlouvy mění reklamy ve spodním kvádru nebo případně projíždí servisní technik přes Vysočinu.

Z pěti uličních měřičů času v krajském městě Vysočiny je jeden ojedinělý. Jsou jím hodiny v Kollárově ulici před nákupním centrem Jitřenka. Jako jediné totiž nejsou napojeny na elektrickou síť. Energii pro své fungování čerpají ze solárního panelu, který je umístěný na jejich vršku.

Ekologický způsob však má své rezervy. „Velice snadno se může rozhodit vlivem počasí. Například, když napadne sníh, tak je jasné, že nebude fungovat,“ vysvětluje Kudrnová.

Ciferníky na tomto přístroji ukazují dlouhodbě různý čas.