Zájem o svatby ve Valašských Kloboukách trvá, do manželství loni vstoupilo 56 párů

  14:16
Rok 2017 byl mezi snoubenci ke konání svatebních obřadů žádaný. Sňatek se rozhodlo uzavřít 56 dvojic, tedy stejně jako v roce 2016. V letech dřívějších přitom bývaly počty svateb zhruba o dvě desítky nižší. Pro vstup do manželství loni zvolilo 31 párů církevní obřad, 25 svateb bylo občanských. Vůbec nejvíce veselek se konalo v září, kdy se na společnou cestu životem vydalo 16 novomanželských párů.
Ilustrační snímek

Ilustrační foto. - Svatba na zámku Zbiroh | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

„Přímo ve Valašských Kloboukách se uskutečnilo 49 svatebních obřadů, třikrát zazněl manželský slib v kapli v Poteči a dvakrát ve Študlově a v Tichově. Z občanských sňatků proběhlo 11 v obřadní síni valašskokloboucké radnice a 11 na její zahradě. Jako další místa si snoubenci vybrali například ekopark nebo dřevěnici na Kosence,“ sdělila Soňa Kovaříková, vedoucí odboru matriky a evidence obyvatel.

Zajímavý je věkový rozptyl novomanželů. „Nejmladšímu ze snoubenců, kteří v loňském roce vstoupili do manželství, bylo 19 let. Naopak nejstarší novomanžel uzavíral sňatek ve svých 71 letech,“ vzpomenula vedoucí. Dvě svatby byly „mezinárodní“, kdy jeden z manželů pocházel ze Slovenska. U 22 obřadů měl alespoň jeden snoubenec trvalý pobyt ve Valašských Kloboukách, u 16 pak pocházel některý ze snoubenců alespoň ze správního obvodu ORP. „Svateb, kdy ani jeden ze snoubenců neměl trvalý pobyt v našem městě, přitom bylo 18. Často se jednalo o lidi, kteří žijí a pracují jinde, ale stále mají k Valašským Kloboukám vztah, mají tu rodiny, přátele a známé,“ dodala Soňa Kovaříková.

Převážná část snoubenců si chtěla zvolit termín svatby podle svého přání, o čemž svědčí fakt, že pouze osm párů využilo první sobotu v měsíci, která je osvobozena od poplatku. Další termíny obřadů jsou vždy zpoplatněny částkou 1.000 korun.