Žáci si znovu budou moci o přestávce koupit jogurt! „Pamlsková vyhláška“ se mění.

  8:00
Takzvaná pamlsková vyhláška se zmírní! Norma dva roky zakazovala prodej nezdravého jídla na půdě základních škol a víceletých gymnáziích. Byla ale příliš přísná, a tak se děti nedostaly ani k jogurtům, tvarohovým krémům nebo obloženým bulkám se šunkou a sýrem.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Na změnu pamlskové vyhlášky si ministr školství v demisi Robert Plaga dělal zálusk už od svého nástupu.“Byla hodně represivní a nevedla k tomu, co bylo původně zamýšleno, takže jsme společně s ministerstvem zdravotnictví zahájili práce na úpravě této vyhlášky a nyní je připravená.“ Problém byl mimo jiné v přísných nutričních hodnotách a v přísné hranici obsahu soli, tuku a cukru. Dětem tak zůstal zapovězený tvaroh, některé druhy šunky, nebo sýr, což jsou podle ministra zdravotnictví potraviny odpovídající správnému stravování dětí.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ubezpečil, že taková jídla už si brzy budou moci žáci koupit. „V žádném případě však nebude možné prodávat slazené nápoje, energetické nápoje a další vysloveně nezdravé potraviny. Tam se nic nemění, nadále bude takové věci vyhláška zakazovat.“ Upravená pravidla teď projdou mezirezortním řízením. Platit by mohla od začátku příštího školního roku.

Poslechněte si reportáž Tomáše Kabáta: