Nová teplická záchytka má plno, za pobyt však platí jen třetina opilců

  7:28
Jediná záchytná protialkoholní a protitoxikomanická stanice v Ústeckém kraji má za sebou první měsíc provozu. V areálu teplické nemocnice ji za 18,1 milionu korun vybudovala krajská samospráva. Z opilců, které sem policisté dopraví, zaplatí za lékařský dozor pouze třetina.

Interiér teplické záchytné stanice, která je v areálu nemocnice. Ta spadá pod společnost Krajská zdravotní. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Od zahájení provozu 13. května bylo do konce měsíce uloženo na lůžko celkem 29 lidí, dalších devět klientů bylo ošetřeno ambulantně,“ sdělil Aleš Chodacki, náměstek pro řízení zdravotní péče Krajské zdravotní, jež záchytku provozuje.

Přesnější čísla zatím nejsou k dispozici, společnost totiž uzavírá data vždy na konci měsíce. Dá se ale očekávat, že k 13. červnu bude počet opilců, kteří sem byli přivezeni, zhruba dvojnásobný.

Dosavadním rekordmanem v počtu naměřené hladiny alkoholu byl muž, který měl v krvi přes čtyři promile.

„Během prvních týdnů provozu stanice nemusel personál povolávat k asistenci policii, situaci zvládl sám. Často ale klienta strážníci nebo příslušníci policie přivážejí a jejich asistence trvá do doby převzetí personálem,“ vysvětlil Chodacki.

Opakovaně podle jeho slov skončili do konce května na záchytce tři lidé. Přenocování zde přitom vyjde na tři tisíce korun.

„Podle zkušeností z jiných krajů odhadujeme vymahatelnost 15 procent, v optimistické variantě možná až 30 procent,“ říkal při otevření záchytky ředitel teplické nemocnice Tomáš Hrubý.

Jeho slova se zatím naplňují. Do konce května podle Chodackého uhradila nocleh zhruba třetina hospitalizovaných.

V nemocnici si stěžují, že někteří opilci nakonec končí u nich

„Částka za pobyt na záchytce byla stanovena s ohledem na charakter této veřejné služby a s přihlédnutím k poplatkům, které jsou vybírány v obdobných zařízeních v České republice,“ uvedl Chodacki.

„Poplatek slouží ke krytí nákladů na zajištění této nepřetržité služby, tedy vlastní provoz záchytné stanice, přičemž nejvýznamnější nákladovou položkou jsou osobní náklady,“ dodal Chodacki. 

Nemocnice chce náklady po neplatících klientech vymáhat, což nebude snadné, protože na záchytce končí hodně bezdomovců.

Provoz záchytky však podle řady lékařů a sester teplické nemocnice nově ovlivňuje i chod celé nemocnice. Lékaři si mimo záznam stěžují, že záchytka nebere „příliš opilé“ a ti končí na běžných odděleních nebo že lékař ze záchytky často na běžná oddělení posílá ty opilce, kteří by mohli potřebovat třeba během noci další vyšetření.

30. dubna 2019

Autor: