Zachraňuje životy i majetek. Hasiči prosí Turnov o termokameru

  6:24
Ztíženou práci mají městští hasiči v Turnově. Chybí jim totiž termokamera, která urychluje záchranné práce. U akcí, kdy je každá vteřina důležitá, se bez ní neobejdou.

Hasiči jsou díky termokameře schopni se lépe orientovat a vidět i to, co by jinak v kouři přehlédli. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Termokamerou je vybavené každé výjezdové vozidlo hasičského záchranného sboru, ale my ji nemáme. Takže když jedeme k nějakému zásahu sami, tak je problém,“ říká velitel jednotky hasičů v Turnově Martin Bartoníček.

Termokamery hasičům usnadňují vyhledávání skrytých ohnisek požáru, vyhledávání osob v hořících objektech a slouží i k orientaci v zakouřených prostorech.

„Když máte v silně zakouřeném prostoru najít osobu, tak jinak než s termokamerou to nejde. Rovněž se bez termokamery neobejdete při zásazích v průmyslových objektech, kterých tu máme v Turnově hodně. Pomocí kamer se vyhledávají skrytá ohniska požáru, musíte zkontrolovat střešní plášť, veškeré stroje a podobně, to normálně lidským okem nejde,“ vysvětluje Bartoníček.

Termokamery se ale využívají i při dopravních nehodách, při hledání osob ztracených v terénu a podobně. Hasiči se proto obrátili se žádostí na radnici, aby pro ně termokameru ještě letos pořídila.

Turnov má stejně zásahů jako Liberec

I když má Turnov jen čtrnáct a půl tisíce obyvatel, v počtu zásahů se vyrovná stotisícovému Liberci a dalším větším městům.

„Je to tím, že tu máme dálnici a průmyslovou zónu Vesecko, kde je celá řada podniků, kvůli kterým musíme být vybaveni speciálními hasivy. Ať jde o Šroubárnu Turnov, Kamax a další, kde je spousta hořlavých kapalin. Vloni počet zásahů vzrostl o čtyřicet procent. To je velká zátěž na materiál i na počet hasičů. Museli jsme přibírat lidi. Předtím nás bylo patnáct, teď nás je dvacet čtyři členů,“ dodal Bartoníček.

Kromě termokamery by turnovští hasiči uvítali i novou velkoobjemovou cisternu, bez které se neobejdou. Ta stávající je totiž třicet let stará.