Dětské závody na Berounsku se změnily v boj o život, dívce selhalo srdce

  10:22
V boj o život se proměnily sobotní závody dětí na Berounsku. Při jednom z běhů jedna z dívek zkolabovala a začala nepravidelně dýchat. Díky bleskové reakci svědků a rychlému dojezdu záchranářů se dívka po chvíli probrala do plného vědomí.

Poté, co dívka zkolabovala, zavolali svědci tísňovou linku.

„Dispečerka operačního střediska její stav vyhodnotila jako náhlou zástavu oběhu. Svědci se proto řídili pokyny operátorky a zahájili oživovací pokusy,“ uvedla mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Pro iDNES.cz dodala, že resuscitaci začaly zdravotní sestry, které se akce také zúčastnily.

„Jako první začal dívku resuscitovat organizátor akce, toho vystřídaly zdravotní sestry a lékařka, které byly na akci přítomné. Příčina zástavy oběhu nám není známa,“ dodala mluvčí.

Dívka poté začala znovu pravidelně dýchat, protože ale dýchání po chvíli zase ustávalo, v resucitaci pokračovali.

Štěstím bylo, že posádka záchranky s lékařem byla jen nedaleko místa události, na místě tak byla během dvou minut. Lékař pak spolu se záchranářem v zákroku pokračovali.

„Protože srdce pacientky vykazovalo poruchu srdečního rytmu - komorovou fibrilaci, podali jeden výboj. Po něm a další resuscitaci došlo k obnovení oběhu a ještě na místě se dívka probrala do plného vědomí,“ pokračovala mluvčí záchranky. Malou pacientku pak sanitka převezla do motolské nemocnice.

„Dívce přejeme rychlé uzdravení a svědkům děkujeme za bezchybný výkon. Jsou to totiž oni, kdo má na šťastném vyústění tohoto případu zásadní podíl,“ pokračovala mluvčí záchranářů.

Dispečeři středočeské záchranky přijímají denně až tisíc hovorů. Za minulý rok tak lidé poskytli téměř tři tisíce telefonicky asistovaných prvních pomocí. Z toho šlo v osmi stech případech o resuscitaci.

Autoři: ,