V práci to je jiné, říká záchranář, který ve svém volnu oživil chlapce

  11:12
Několik pracovníků záchranné služby si v pondělí odneslo ocenění za svoji činnost. Jeden z nich zachránil život tonoucímu chlapci, další zase dívce se zástavou dechu.

Jan Nevřela pomohl v létě zachránit život dvanáctiletému chlapci, který se topil. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V práci jsou tak trochu pořád, i když mají zrovna volno. Například řidič sanitky Jan Nevřela byl v létě na kulturní akci na novoborském koupališti. A i když nebyl ve službě, zachránil tady život dvanáctiletému chlapci, který se málem utopil.

Stejně staré dívce zase pomohla dostat se ze spárů smrti operátorka krajské záchranky Bronislava Laurinová. Ta správně vyhodnotila, že sanitka ke kolabující slečně v Ralsku dojede později než hlídka policistů s defibrilátorem.

Oba dva jmenovaní byli mezi pracovníky záchranky, kteří v pondělí za své činy obdrželi v Liberci pamětní listy od ředitele krajských záchranářů. 

Umělé dýchání a masáž srdce chlapce zachránily

„Bylo to začátkem léta, na koupališti začínala sezona a konala se tady kulturní akce se zábavou a hudbou. Byl jsem se tam podívat se svojí manželkou a dětmi, jelikož žijeme v Novém Boru. Potkali jsme tam spoustu známých, dobře se bavili a vůbec jsem netušil, co mě ten den čeká,“ vypráví Jan Nevřela, který jako řidič-záchranář funguje u posádky v České Lípě již téměř šestnáct let.

Když chtěl Nevřela jít z koupaliště domů, jelikož ho čekala noční služba, moderátor akce oznámil naléhavě do mikrofonu, že potřebuje záchranáře. Někdo totiž z vody vytáhl bezvládného chlapce, který se málem utopil. 

„Vůbec jsem neváhal a šel tam. Ke mně se ještě shodou okolností připojila moje bývalá kolegyně ze záchranky a pak ještě jedna zdravotní sestra. Pán, co kluka vytáhl, si s ním už nevěděl rady. Tak jsme chlapci dali umělé dýchání a masáž srdce a oživili ho. Pak jsem se ptal v nemocnici a kluk to přežil. Už nikdy jsem ho ale neviděl,“ svěřuje se Nevřela.

I když je záchrana lidských životů jeho denním chlebem, ve svém volnu to ještě nikdy nezažil. „Toto bylo poprvé a doufám, že naposledy. V práci to je něco jiného, to mi nevadí,“ dodává řidič sanitky. Přiznává však, že je prací trochu deformovaný. 

„Kdekoliv někde sem, tak se koukám kolem sebe, jestli se něco neděje. Ale doteď jsem řešil spíš jen nějaké odřeniny než toto. Ale baví mě to, už od mládí jsem chtěl dělat něco se záchranářstvím. Jsem dobrovolný hasič, byl jsem i profesionální, no a teď záchranka,“ uzavírá Jan Nevřela. 

Operátorka vyslala na záchranu policisty

Příběh Bronislavy Laurinové je trochu jiný než ten Nevřelův. Ale i ona dopomohla k záchraně mladého života, konkrétně dvanáctileté dívky z Ralska. Té se během spánku zastavil dech a upadla do bezvědomí.

Laurinová jako operátorka krajského dispečinku v Liberci správně usoudila, že sanitka na místo dojede později než policisté z Mimoně, a že se hraje o každou sekundu. 

„Posádky sice už byly na cestě, ale měly to poměrně daleko. Věděla jsem, že policisté v Mimoni mají k dispozici přenosný defibrilátor. Nevěděla jsem však, zda jsou na základně. Zavolala jsem tam a zjistila, že ano a poslala je na místo. Byli tam jako první a tu holčičku tím přístrojem oživili ještě před příjezdem záchranářů,“ popisuje Laurinová, která na dispečinku záchranné služby pracuje jedenáctým rokem.

Podle ní to byla výjimečná událost. „Podobné věci sice řešíme denně, ale tady to bylo ojedinělé v tom, že šlo o dítě. Taková věc je mimořádná i v rámci republiky,“ podotkla Laurinová.

Kromě ní a Nevřely si ocenění v liberecké kavárně Pošta převzali třeba i Petr Němec a Martin Kocourek. Těm začalo hořet vybavení sanitky připravené na výjezd. Oni však včas zasáhli, oheň zlikvidovali a zabránili větší škodě.

Zároveň záchranáři dostali z rukou hejtmana prapor. Je na něm třeba svatá Zdislava spolu s latinským nápisem „Milujeme život, bojujeme o něj.“

Autor: