VIDEO: Hasiči ukázali, jak tahali vrtulníkem desítky lyžařů z lanovky

  10:58
Hasiči zveřejnili záběry ze záchrany sedmi desítek lyžařů z lanovky ve skiareálu Buková Hora, na kterou minulý čtvrtek spadl strom. Evakuace proběhla hladce navzdory tomu, že někteří lidé museli na sedačkách v mrazivém počasí vydržet téměř tři hodiny.

Strom spadl na lano sedačkové lanovky v chvíli, kdy byl moderní lyžařský areál plný lidí. První odhady mluvily o tom, že na lanovce, která vede z Mlýnického Dvora na Bukovou Horu v Čenkovicích, uvázlo až dvě stě lyžařů.

Obsluha lanovky nejprve odřezala strom a pokusila se lano, které strom zasáhl zhruba v polovině dráhy, nahodit zpět, aby mohla v nouzovém provozu svézt lidi do bezpečí. To se ale nepodařilo.

Sedm minut před třináctou hodinou proto měli vyhlášený výjezd hasiči nejen z nejbližších obcí a měst na Orlickoústecku a Svitavsku, ale i ze stanic sousedního kraje.

Důležité bylo, že lyžaři zůstali v klidu a nepanikařili, obsluha lanovky je o situaci informovala pomocí reproduktorů na stožárech. Podle hasičů byla také výhoda, že lanovka je vyhřívaná a s „bublinami“, které pasažéry chrání před větrem a srážkami.

„Těsně před čtrnáctou hodinou jsme zahájili evakuaci lyžařů uvězněných na lanovce. Na pomoc byly povolány dva vrtulníky. Jeden letěl z Brna a druhý z Prahy,“ popsala krajská tisková mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Fotogalerie

V tu chvíli už také záchranáři, ke kterým se připojila také horská služba z Čenkovic, Jeseníků a Říček, věděli, že uvázlých na lanovce je 71 včetně dětí. S vyproštěním se začínalo v horní části.

„Hasiči se rozdělili na jednotlivé úseky. Vylezli na sloup a pomocí lanového setu se přiblížili k lyžařům na sedačce. Zde si vytvořili bod. Ustrojili vždy po jednom lyžaři do evakuačního trojúhelníku a spustili lyžaře postupně dolů,“ popisuje jeden ze způsobů záchrany Horáková.

V 15:09 hodin na místo přiletěl první vrtulník, o devět minut později druhý. Velitel zásahu je poslal k sedačkám v hůře přístupných místech dráhy, což je dobře vidět na právě zveřejněném videu.

Evakuace byla ukončena v 16:17 hodin. Nakonec velitel zásahu vydal rozkaz k ještě jedné kontrole celé lanovky, aby se ubezpečil, že skutečně na sedačkách nikdo nezůstal.