Žabí námluvy letos začaly dříve, poslechněte si kvákání nápadníků

  14:54
Teplé počasí způsobilo, že žabí sezona začala dříve než obvykle. Vzduchem se nese kvákání nápadníků a ve vodě jsou vidět tisíce vajíček. Šťastlivci mohou zahlédnout i modré zbarvení vzácných skokanů ostronosých.

Nejsou to jen ptáci, jejichž zpěv jde nyní slyšet už za rozbřesku. Jedním z nejvýraznějších hudebních doprovodů přicházejícího jara je i kvákání žab.

Uslyší ho každý, kdo v tomto období vyrazí k podyjským tůním a rybníkům. Samci zvuky, které vydávají vypuzováním vzduchu z hrdelních vaků přes hlasivky, lákají samičky.

Žabí námluvy letos začaly dříve než obvykle. Ve vodě se nyní houfují tisíce ropuch obecných. „Pro obojživelníky je to zásadní období roku,“ říká zoolog Správy národního parku Podyjí Zdeněk Mačát.

„Je to čas masivního rozmnožování. U nás mu patří pravidelně začátek a velká část jara. Všichni dospělci se shromáždí na příhodné lokalitě a po krátkých námluvách dochází k neřízenému rozmnožování,“ dodává.

Čolci se páří skrytě, mloci už to mají za sebou

Ve vodě je možné spatřit i modré zbarvení vzácných skokanů ostronosých. „Takto zbarvení jsou jen pro krátké období rozmnožování. V následujících týdnech se pak do rozmnožování zapojí i rosničky, kuňky nebo třeba blatnice,“ vysvětluje zoolog.

Větší soukromí vyhledávají při páření čolci, kteří se pozorují složitěji než žáby.  „U čolka dravého a obecného je rozmnožování nyní také v plném proudu. Samičky čeká náročný úkol. Postupně musí naklást více než 250 vajíček,“ popisuje Mačát.

Dávno za sebou už mají rozmnožování mloci, oplodnění vajíček je u nich záležitost podzimu. Nyní je ovšem možné v potůčcích vidět larvičky mloků. Jejich vývoj z vajíčka do larvy trvá více než rok.

„Larvy, které budou mločí samice klást do potoků letos v dubnu nebo v květnu, pochází z vajíček, která byla oplodněna již předloni,“ podotýká zoolog.