Koza, která žila mezi vlky, se vrátila k lidem. Z lesa ji vyhnalo počasí

  16:56
Zaběhnutá koza domácí, která několik měsíců přežívala v lesích Českého Švýcarska a úspěšně se tam vyhýbala vlkům, je zpátky u lidí. K jedné z usedlostí ji zahnaly přívaly sněhu minulých dnů a tedy složitější shánění potravy.

Koza v přechodném "bydlišti" v Krásné Lípě, než se přidá ke stádu u partnerského podniku národního parku. | foto: Tomáš Salov

Pracovníci stráže přírody poprvé zahlédli černo-bílou kozu domácí v oblasti u Vlčí hory loni 20. srpna a vyfotografovali ji.

O tři měsíce později se tato koza objevila na snímku z jedné z fotopastí ve východní části národního parku, které tu jsou kvůli monitoringu pohybu vlků. Fotografie ukázala, že koza je v dobré kondici na místě, které vlci pravidelně navštěvují.

Skutečnost, že koza tak dlouho v blízkosti vlků přežívala, má podle mluvčího správy národního parku Tomáše Salova jediné vysvětlení, je chytrá a úspěšně se jim vyhýbá. Jak ale dodal, vlci už po ní nejspíš šli, na místě, kde je fotopast, s největší pravděpodobností její pach zachytili.

Překvapivá informace, že je koza stále naživu, přišla lidem z národního parku České Švýcarsko od turistů, kteří byli na Silvestra na procházce u Bílého potoka. „Tam ji výletníci zahlédli,“ říká Salov.

Nepřízeň počasí pak zatoulanou kozu přiměla přijít blíže k lidem. „Objevila se v osadě Kopec u Brtníků, kde si vyhlédla usedlost. Chovají tam i králíky, takže kozu nejspíš zlákalo jejich seno,“ míní Salov.

Fotogalerie

Tamní chovatelé se kozy ujali a začali pátrat, komu utekla. „Když se tato informace dostala ke mně, bylo mi téměř jasné, že je to uprchlá koza, která se měsíce pohybovala v lese, ve vlčím teritoriu. Černo-bílá kresba na její srsti, jak ji známe ze snímků z fotopasti, je nezaměnitelná,“ je si jistý Salov.

„Protože chovatelé, k nimž koza sama přišla, si ji nemohli nechat, domluvil jsem její přemístění do usedlosti Na Stodolci, kde mají kozí stádo, k němuž se může připojit. Je to partnerský podnik našeho národního parku,“ vysvětlil Salov.

Komu koza utekla, se stále neví. Pokud se její vlastník najde nebo přihlásí, bude muset prokázat, že je zvíře opravdu jeho.