Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za vánočního kapra si letos připlatíme

  9:31
Na jihu Čech začaly podzimní výlovy, i když rybáři prozatím zatahují sítě jen na menších rybnících. Kaprů by mělo být dostatek, zřejmě ale budou dražší.

Výlov rybníka Rožmberk na Třeboňsku. | foto:  Petr Topič, MAFRA

V loňském roce se na sádkách prodávalo kilo kapra první třídy za 77 korun, výběrový - tedy od dvou a půl kila byl o deset korun dražší. Podle rybářů z Třeboně ke zdražení letos pravděpodobně dojde, a to kvůli vyšším nákladům spojeným s chovem. O kolik dražší kapři budou se dozvíme až během listopadu.

K mírnému zdražení vede rybáře fakt, že ryby potrápily letní výkyvy teplot. Problémem byl hlavně nedostatek vody, nasazovat se musely například čeřiče a další provzdušňovací technika. Nejlevněji vyjde v těchto dnech koupit kapra přímo na hrázi rybníka při výlovu.

Největší rybník ve střední Evropě - Rožmberk u Třeboně, se vypouští už čtrnáct dní. Odtéct z něj musí více než šest milionů krychlových metrů vody, aby ho rybáři mohli tento týden slovit. Jen z tohoto rybníka rybáři plánují letos vylovit sto šedesát tun ryb, z toho sto čtyřicet tun kapra. Při podzimních výlovech by mělo v sítích třeboňských rybářů skončit téměř 2400 tun ryb.

Jestli v sítích objeví i více než dvoumetrový sumec Standa, kterého sem rybáři před několika lety přivezli z Bošileckého rybníka, protože už mu začínal být malý, je záhadou. V loňském roce ho rybáři neviděli, protože zůstal v korytě Staré řeky. Kromě sumce Standy se v kádích téměř jistě objeví přes dvacet kilo vážící kapr Pepa, který se do napuštěného rybníka zase vrátí.

Výlov krále rybníků nebo českého moře, jak se Rožmberku říká, je svátkem. Už brzy ráno musí rybáři na loďkách nahnat ryby doprostřed sítí, pak je podběrákem pochytat a roztřídit. Třídenní výlov sledují vždy desetitisíce lidí, některá místa dokonce vypravují zájezdové autobusy.

Rybník Rožmberk budovalo v roce 1584 více než osm set dělníků pod vedením Jakuba Krčína z Jelčan. Hráz rybníka je dlouhá přes 2 300 metrů.

Třeboňští rybáři sloví během dvou měsíců i další velké rybníky, jako je Bošilecký, Horusický nebo Vlkovický. Známý rybník Svět na druhém konci Třeboně se letos lovit nebude.