Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za čtení knih dostanou děti v Bohumíně elektroniku

  11:49
Jak motivovat děti ke čtení? Bohumínská knihovna na to jde přes moderní technologie. Vyhlásila soutěž Lovci perel, v níž mohou malí návštěvníci vyhrát díky četbě dětských publikací tablet nebo power banku.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Marie Stránská, MAFRA

Knihovnice před začátkem soutěže vybraly dětské knihy a označily je symbolem soutěže. Publikace se ve hře stávají perlorodkami a za jejich přečtení získají malí čtenáři odměnu v podobě perel.

Každý „lovec“ má v knihovně svou lasturu se šňůrou, na kterou se perly navlékají. Perly mohou sbírat v průběhu celého roku. Čtenáři s nejvíce perlami získají ceny, například dort, hračky nebo elektroniku.

„Po přečtení každé knihy odpovědí účastníci soutěže na několik povinných i nepovinných otázek. Tímto způsobem si ověříme, jak pozorně děti knihu četly. Soutěžící mohou vybírat z více než 1.200 knih a knihovna průběžně přidává další,“ uvedla vedoucí knihovny Magdaléna Fedorowiczová.

Z téměř 2.700 registrovaných klientů knihovny tvoří více než čtvrtinu právě děti. Loni jich do bohumínského kulturního zařízení docházelo 750, z toho bylo 50 nově registrovaných.

„Snažíme se, aby jejich počet stále narůstal a děti získaly ke knihám pěkný vztah. Budeme rádi, pokud se děti naučí trávit alespoň část svého volného času opět u knih, i když je jasné, že je to v konkurenci mobilů, tabletů a počítačů těžký úkol,“ řekl Karel Balcar, ředitel městské agentury K3, pod níž bohumínská knihovna spadá. Jak dodal, knihovna připravuje během letoška další akce na podporu dětské čtenářské gramotnosti.

Na konci jara odstartuje multižánrový program „S knihou do ulic“, v jehož průběhu budou knihovnice a dobrovolníci číst dětem v mateřských a základních školách pohádky. Zároveň proběhnou workshopy, soutěže i scénky. Součástí bude i velký antikvariát vyřazených knih, které dostanou šanci zamířit ke čtenářům místo do sběru.

„Celé letní prázdniny se pak budeme starat o to, aby se děti nenudily a mohly v knihovně podnikat zajímavé aktivity,“ nastínil Balcar s tím, že nejbližší dobrodružnou akcí, kterou knihovna plánuje, je společné spaní v prostorách kulturního zařízení. To se uskuteční na přelomu března a dubna.