Vulgarity youtubera nejsou trestným činem. Je to přestupek, řekl soud

  12:12
Okresní soud v Jihlavě uzavřel kauzu youtubera Petra Jelínka. Ten čelil žalobě kvůli videu, v němž se vulgárně vyjadřuje o projektu Petry Yamuny Wolf. Ta ženám na internetu nabízela psychologickou pomoc prostřednictvím vaginální terapie. Jelínek vystupující pod přezdívkou Pstruh její podnikání kritizoval.

Youtuber Petr Jelínek před jihlavským okresním soudem. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Youtuber Petr Jelínek ve zveřejněném videu nazval podnikatelku mimo jiné  „zas***u zk***u zlodějkou“. Jeho výroky však nezůstaly bez odezvy, podnikatelka se jim rozhodla soudně bránit.

Soudce Zdeněk Chalupa však dnes označil Jelínkovo chování jako přestupek, nikoliv jako trestný čin.

„Rozhodně nejde o úplnou úlevu, protože všechno bude ještě pokračovat a pořád na to musím myslet. Ale představa, že už nemůžu dostat trest, kde by bylo nějaké odnětí svobody, nebo bych byl v podmínce, je pro mě určitě polehčující,“ pronesl Jelínek jen pár okamžiků poté, co bylo rozhodnuto, že celou záležitostí se už bude zabývat pouze jihlavský magistrát v přestupkovém řízení.

Přitom zpočátku celého případu vše vypadalo jinak. Jihlavský okresní soud Jelínkův případ poprvé projednával na začátku letošního roku. Tehdy soudce Chalupa Jelínkovi udělil za výtržnictví šestiměsíční trest s podmíněným odkladem na zkušební dobu jednoho roku.

Jelínek se proti tomu odvolal a na konci května mu Krajský soud v Brně změnil trest na 120 hodin veřejně prospěšných prací. I proti tomuto verdiktu se Jelínek ohradil a vše dospělo až k Nejvyššímu soudu. Ten případ vrátil do Jihlavy.

Pro youtubera je případ ponaučením, už si prý dává pozor

„Nejvyšší soud uložil zdejšímu soudu zejména v rámci nového projednání zvážit, nelze-li skutek posoudit jako přestupek proti občanskému soužití, a poté ve věci rozhodnout,“ uvedla předsedkyně okresního soudu Martina Chlupáčková.

Podle rozhodnutí Nejvyššího soudu byla sice Jelínkova vyjádření vulgární, ale nebyla nijak výrazná, tudíž nešlo o hrubou výtržnost. Navíc přihlédl i k tomu, že video během půl roku, kdy bylo zveřejněno na internetu, zhlédlo asi 4500 lidí, tudíž jeho společenský dopad byl minimální. Jen pro srovnání, jiná Jelínkova videa dosahují v průměru 20 tisíc přehrání.

„S rozhodnutím Nejvyššího soudu se sice vnitřně neztotožňuji, neboť mám za to, že uvolňování mravů a vulgaritám ve společnosti bychom neměli jít naproti. Jeho rozhodnutí je však pro nás závazné,“ pronesl dnes státní zástupce Ivo Novák, který navrhl, aby se Jelínkův případ dále projednával v přestupkovém řízení. Soud jeho přání vyhověl a dnešní verdikt už je pravomocný.

Youtuber Jelínek tvrdí, že případ byl pro něho ponaučením. Už od prvního výslechu na policii si prý dává větší pozor, jaká videa na internet umisťuje. „Hlídám se a postupně se vzdělávám i v tom, co můžu a co nemůžu říct. A dopředu si dost promýšlím, co k danému tématu povím,“ říká Jelínek.