Studenti rozmisťují po Ostravě ptačí budky. Opeřence budou sledovat kamerou

  18:08
Síť ptačích budek v těchto dnech rozmisťují studenti Ostravské univerzity ve vybraných částech Ostravy. S jejich pomocí se zaměří na hnízdění ptáků v městské zástavbě i na zamoření ptačí populace škodlivinami. Opeřence budou uvnitř sledovat kamerou.

Studenti v Ostravě budou zkoumat hnízdění ptáků a rozborem skořápek jejich vajíček zjišťovat jejich zamoření škodlivinami z průmyslu. | foto: Ostravská univerzita

„Od celé akce si slibujeme, že zjistíme, jak moc jsou ptáci při hnízdění ovlivněni městskou zástavbou. Zároveň rozborem ptačích skořápek budeme zjišťovat, jak je Ostrava zamořená těžkými kovy z průmyslu či dopravy,“ vysvětlil doktorand katedry biologie a ekologie Stanislav Ožana.

Budky se objeví na dvanácti místech ve třech ostravských obvodech – v Moravské Ostravě a Přívozu, Slezské Ostravě a v Mariánských Horách a Hulvákách. Roli v jejich umístění hrála hustota zástavby, přítomnost vhodných stromů i dohoda s majiteli pozemků. A důležitá je i barva budek. Mají dva odstíny – tyrkysovou a hnědou. Sledovat se totiž budou i barevné preference ptáků, kteří hledají například bezpečné útočiště před predátory.

Na projektu univerzita spolupracuje s městem Ostrava, které chce výzkumem i podporou hnízdění čelit poklesu ptačí populace ve městě. 

„Projekt přispěje k zlepšení situace ptactva na území města a vrátí rovnováhu do míst, odkud se typické ptačí druhy vytrácejí. Pokud se osvědčí, rozšíří se i do dalších městských částí,“ sdělila náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Hnízdiště bude tým monitorovat jednou za dva týdny, od března pak každý týden. Pomocí malé kamery, aby hnízdící ptáky nerušili. Podle odborníků je výzkum ojedinělý. „V centru velkého města u nás málokdo podobný výzkum dělal,“ řekl například ornitolog Otakar Závalský, místopředseda Záchranné stanice v Bartošovicích.

Autor: