V Brně budou zkoumat odpad. Chtějí zjistit, jak lidé plýtvají jídlem

  16:04
Plesnivý chleba, zkažené mléko, ale i nedojezený oběd končí kolikrát v popelnici na komunální odpad. Na plýtvání potravinami se teď zaměří výzkumnníci z brněnské Mendelovy univerzity společně s městskou odpadovou společností Sako a firmou Green Solution.

ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Každý rok se zkazí nebo vyhodí zhruba třetina vyrobeného jídla. Jenže jde jen o odhady. Odborníci z Mendelovy univerzity teď proto chtějí zjistit, jak je to ve skutečnosti a spouští tříletý výzkumný projekt, kdy budou zjišťovat, kolik lidé v Brně vyhodí potravin.

Už teď během prázdnin tak začnou auta ze tří - kvůli výzkumu nezveřejněných míst - svážet komunální odpad, který ale hned nepoputuje do spalovny, jak je zvykem. V areálu odpadové společnosti Sako ho vysypou na zem a tuny odpadu bude zhruba pětice pracovníků detailně prohledávat a hledat, jaké potraviny lidé vyhodili.

„Projde se to kompletně ručně. Jsou na to speciální síta, která mají díry čtyři krát čtyři a posléze dva krát dva centimetry,“ uvedla Lea Kubíčková z Mendelovy univerzity s tím, že zvlášť budou hodnotit odpad vyvezený ze sídliště, od rodinných domů a z oblasti simulující venkovskou zástavbu.

„Plýtvání potravinami si lidé často sami neuvědomují a mnohdy ani netuší, kolik jídla každý měsíc vyhodí mezi odpadky,“ řekl předseda představenstva firmy Sako Filip Leder (KDU-ČSL). Podle Kubíčkové si lidé skutečně myslí, že potravinami téměř nevyhazují.

Svážet a prohrabávat odpad ke zkoumání budou celý rok v každém ročním období. To hlavní ale má přijít za rok a za dva. Příští rok totiž chtějí na základě získaných dat zahájit osvětu a ve třetím zjistit, zda měla kampaň nějaký efekt.

„Budeme zjišťovat, jestli má na chování lidí nějaký vliv. Jestli tedy má cenu na nějakou osvětu vynakládat peníze, nebo ne,“ doplnila Kubíčková. Současně budou odděleně sledovat i místa, ve kterých proběhne cílená informační kampaň, a místa, ve kterých žádná osvěta probíhat nebude.

Výzkumníci z Mendelovy univerzity už před časem dělali podobný výzkum přímo na akademické půdě, kdy se zaměřili na tamní menzy. „Kampaň měla první den výrazný vliv na studenty, ten se ale postupně snižoval. Množství vyhazovaného jídla se zmenšilo v průměru pouze o jeden kilogram,“ řekl už dříve Kubíčková.

Autor: