Díky technologiím z Brna se na evropské raketě objeví i česká vlajka

  17:58
Vůbec poprvé se vlajka České republiky objeví na evropské raketě, která na podzim zamíří do vesmíru. Bude to díky brněnské firmě S.A.B. Aerospace, která pro raketu vyvinula speciální druh nosiče zvaný dispenser.

Pod tímto názvem se skrývá vrchní část rakety, která zajišťuje vypouštění satelitů. „Současný trend směřuje k tomu, že se poskládá několik menších družic dohromady a udělá se start rakety jen pro ně,“ vysvětlil provozní ředitel S.A.B. Aerospace Petr Kapoun.

Jenže zároveň každé kilo navíc se při letu do vesmíru počítá. Firma proto pracovala na tom, aby vyvinula přístroj, který umožní vyslat co nejvíce malých družic najednou, což sníží i cenu za vynesení na oběžnou dráhu. 

Sama proto musela vyvinout konstrukci zařízení tak, aby byla lehké. Nakonec váží „jen“ 260 kilogramů a je vyrobeno ze speciálních panelů z uhlíku a hliníku, které firma vyvinula. I přes relativně malou váhu unese dispenser až tunu a půl nákladu. „Nyní jsme schopni vyslat najednou šestnáct družic, dříve to byly jen čtyři,“ poznamenal Kapoun.

Výroba nebyla vůbec jednoduchá. „Každá díra na šroub musela být přesná na setinu milimetru. U spodní části byla zase důležitá rovinnost, aby hrana zařízení seděla na adaptér rakety,“ vylíčil Kapoun.

Zástupci ESA přijeli produkt dnes do Brna zkontrolovat, jelikož se na něj budou přímo v sídle firmy připevňovat družice. To je unikátní postup, dosud se připevňovaly k nosným raketám vždy až na Francouzské Guyaně, odkud evropské rakety startují. Celý náklad bude nyní ve dvou částech převezen právě tam, kde na podzim raketa odstartuje.

Speciální přístroj má životnost necelé dvě hodiny

Satelity bude ve vesmíru raketa vypouštět postupně, jak si zákazníci určí. Celková životnost dispenseru ale není velká, od startu rakety je to pouze 105 minut.

To je v kontrastu s dlouhým vývojem, který trval od prvních nákresů sedm let. Výroba součástek poté zabrala 8 měsíců a montování další 3 měsíce, protože každý šroub dotahovali zaměstnanci ručně a poté je jednotlivě kontrolovali.

Podzimní startem dispenseru to ale nekončí. „Ve chvíli, kdy zařízení odjede, začneme pracovat na dalším, které odletí do kosmu příští léto,“ dodal Kapoun.

Autor: