Díla ekvádorské umělkyně českého původu vystaví v Terezíně, kde ji věznili

  13:30
Přežila Terezín i Osvětim. V koncentračním táboře přivedla na svět dceru, ta ale krátce po porodu zemřela. Nyní jsou díla Trude Sojky, ekvádorské sochařky a malířky s českými kořeny, k vidění v Terezíně. Výstava dostala příznačný název Holocaust a mateřství.

Výstava s názvem Holocaust a mateřství představí v terezínském Muzeu ghetta tvorbu Trude Sojky. Na snímku její neteř Gabriela Steinitz z Ekvádoru s dílem Phoenix (1981, cement a akryl na kovu). | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Pro Trude Sojku se stalo umění možností, jak se vyrovnat s děsivou minulostí. Během druhé světové války totiž kvůli svému židovskému původu byla vězněna v Terezíně, Lublinu a Osvětimi.

Sojka, celým jménem Gertrud Herta Sojková Baum, ve svých dílech, která všechna vznikla po válce, znázornila vzpomínky na rodné Československo, hrůzné zážitky z válečného konfliktu, touhu po světě bez válek i nový život ve svobodě.

Některé z nich mohou zájemci od čtvrtka vidět ve foyer kina Muzea ghetta Terezín v rámci výstavy nazvané Trude Sojka - Holocaust a mateřství.

„Zhruba před třemi lety se na naši instituci obrátil velvyslanec České republiky v Limě Pavel Bechný, který zabezpečuje diplomatické služby i pro Ekvádor. Tam se seznámil s díly Trude Sojky,“ přiblížil tiskový mluvčí Památníku Terezín Tomáš Rieger.

„Pak zprostředkoval náš kontakt s jejími potomky, konkrétně dcerou a vnučkou, protože se mu dílo česko-ekvádorské umělkyně líbilo. S jejími příbuznými jsme se poté domlouvali a nyní tu výstavu máme. Díla přiletěla letadlem a zrovna začala jejich instalace,“ dodal Rieger.

Po konci války odešla sochařka do Ekvádoru za svým bratrem Walterem, kterého našla díky vzkazu přes Červený kříž. Tvořila z recyklovaných materiálů, jako jsou skleněné střepy, dlaždičky, kusy rámů z kola nebo kovový šrot, a ráda do svých děl komponovala cement.

Její tvorbu ocenili v Latinské Americe, Francii nebo USA. Na slavnostní recepci jedné z jejích výstav v Ekvádoru jí byl udělen titul Emeritní umělkyně.

„Do Ekvádoru přišla za svým bratrem v roce 1946 poté, co přežila pobyt v koncentračním táboře v Osvětimi a přišla skoro o celou rodinu. V Ekvádoru začala nový život a plně rozvinula svůj umělecký talent,“ podotkl Rieger.

„Postupně se stala známou českou a zároveň ekvádorskou uměleckou osobností. Její odkaz dnes v Ekvádoru udržuje její dcera Anita Steinitz. Rodinný dům byl po smrti její maminky přestavěn na galerii a kulturní centrum, ve kterém se pravidelně schází česká a židovská komunita,“ dodal mluvčí.

Slavnostního zahájení výstavy se ve čtvrtek od 14 hodin zúčastní i vnučka autorky Gabriela Steinitz, která přechodně bydlí v Terezíně a dohlíží na instalaci expozice v prostorách kina. Umělecká díla Trude Sojky si zájemci mohou v památníku prohlédnout do 9. června.