Výtopna v lázních bude místo hnědého uhlí spalovat plyn, lidé ušetří

  14:02
Františkolázeňskou výtopnu čeká modernizace. Radnice věří, že se na ekologickou variantu úprav podaří získat dotaci. Nově bude výtopnu provozovat městská společnost.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Michal Hron, iDNES.cz

Zatímco dnes spaluje výtopna hnědé uhlí, nově by to měl být plyn. Rozhodli o tom tamní zastupitelé. Město chce na plánované úpravy získat dotaci z ministerstva životního prostředí. Pokud uspěje, cena tepla se s největší pravděpodobností sníží.

Františkolázeňští zastupitelé zároveň odmítli stávajícímu provozovateli výtopny, společnosti KG Energo, prodloužit nájemní smlouvu. Od roku 2020 tak bude kotelnu, která dodává teplo do převážné části Františkových Lázní, provozovat město ve vlastní režii.

Podle starosty Jana Kuchaře jsou hlavním důvodem modernizace tvrdé emisní limity, které od roku 2019 nařizuje všem znečišťovatelům ovzduší Evropská unie. Radnice se proto musela rozhodnout, jakou cestu při modernizaci kotelny zvolí.

„Stávající nájemce navrhoval spalovat zušlechtěné palivo z hnědého uhlí, označovaného jako multiprach. Jenže se ukázalo, že to s sebou nese příliš problémů. Týkají se jak dodávek paliva, tak samotné technologie. Celková investice by nakonec byla kolem 150 milionů korun. Proto jsme si nechali u nezávislé odborné firmy a Vysoké školy báňské zpracovat další posudky,“ uvedl starosta.

Šance na získání dotace je velká

Posudky přinesly překvapení. Předělat kotelnu na plyn by město stálo asi 52 milionů korun. Navíc plyn dává Františkovým Lázním poměrně vysokou šanci na to, že z ministerstva životního prostředí získají na modernizaci kotelny dotaci.

„A ta může být až čtyřicetiprocentní. Namísto 50 milionů bychom tak díky dotaci zaplatili třicet. To je pro město zásadní rozdíl,“ propočítal starosta. „A to mluvíme o verzi, která bude pro Františkovy Lázně plně dostačující a navíc trvale ekologická. Neohrozí nás ani další zpřísnění limitů, nebudou tu jezdit nákladní vozy s dodávkami uhlí,“ připomněl.

Ještě před jednáním zastupitelů se proto představitelé města vydali do Prahy zjistit, jakou má město šanci na dotaci dosáhnout.

„Dozvěděli jsme se, že přednost bude mít ten, kdo nejvíc sníží vypouštění škodlivin. A to by pro nás mohla být příležitost, protože po zavedení plynu by emise z výtopny spadly na nulu. Jenže u spalování uhlí s dotací nemůžeme počítat, protože emise bude výtopna vypouštět stále. Navíc je tady nebezpečí, že pokud Evropská unie v roce 2025 rozhodne o dalším snížení, bude výtopna stát před stejným problémem, jaký řešíme dnes,“ poukázal na riziko starosta.

Jakmile zastupitelé rozhodli, že se topné médium v kotelně změní na plyn, skupina odborníků začala horečně pracovat na žádosti o dotaci a souvisejících podkladech.

Vše musí být hotovo do poloviny ledna. Město by chtělo práce na modernizaci kotelny zahájit co nejdříve. Je však svázáno nájemní smlouvou. Bude se muset se stávajícím provozovatelem domluvit, případně začít až poté, co výtopnu převezme.

„Věřím, že se dohodneme. Současný provozovatel je zodpovědný za ekologický provoz od roku 2019 a měl by mít na řešení také zájem,“ řekl starosta. Přechod výtopny z uhlí na plyn se podle jeho slov odběratelů nedotkne.

Cena pro koncového zákazníka, která je dnes 574 Kč/GJ, zůstane stejná i po modernizaci. Změny však nastanou, jakmile se městu podaří získat dotaci. „Tady nám propočty ukazují, že se cena pro koncové zákazníky téměř jistě změní. A to tak, že dolů. Lidé by mohli ušetřit přibližně deset procent,“ dodal starosta.