Malým astmatikům postaví v Moravském krasu novou léčebnu za 150 milionů

  9:12
Až rok trvá, než se uvolní místo v dětské léčebně v Ostrově u Macochy na Blanensku. Podobná zařízení jsou totiž v Česku pouze dvě a zájemců je mnoho. Změnit by to měla nová moderní budova, kterou pro léčebnu postaví kraj.

Dosavadní prostory léčebny pro pacienty s dýchacími problémy, kterým svědčí zdejší klima, jsou ze 70. let, a tak už chátrají. | foto: Archiv Dětské léčebny se speleoterapií

Dosavadní prostory léčebny pro pacienty s dýchacími problémy, kterým svědčí zdejší klima, jsou ze 70. let, a tak už chátrají. Nová budova má stát 150 milionů korun.

„Budova má architektonicky vhodně zapadat do oblasti Moravského krasu, má být energeticky úsporná a využívat obnovitelných zdrojů energie. Stavět se bude metodou design & build, tedy že kraj definuje požadavky na budovu, ale projekt a výstavbu zajistí dodavatel,“ nastínil krajský radní pro zdravotnictví Milan Vojta (ANO), jakým stylem nové prostory vzniknou.

Počítá se s kapacitou třicet členů personálu a hlavně osmdesát dětí i s doprovodem. Léčebna je totiž určená i pro velmi malé děti od čtyř let, se kterými sem jezdí rodiče.

Stavět chtějí začít za dva roky

Zahájení stavby lze očekávat v roce 2020, dokončení je možné nejpozději do konce roku 2022. V rozpočtu se počítá i s vybavením. „Využijeme úvěru z Evropské investiční banky. S naším záměrem jsme je seznámili a jsou mu naklonění,“ informoval Vojta.

Ročně do léčebny v Moravském krasu zamíří šest set malých astmatiků, alergiků a dalších pacientů trpících dýchacími problémy, aby se podrobili fyzicky poměrně náročnému programu.

Rehabilitační cvičení, zábavné pohybové hry a odpočinek na lehátku se odehrávají v útrobách Císařské jeskyně v Moravském krasu. Speleoterapie, tedy léčba dýchacích onemocnění pomocí jeskynního klimatu, je tady základním pilířem pobytu. Další aktivity se odehrávají právě v budově léčebny, která už nezbytně potřebuje rekonstrukci.

Současné prostory jsou za hranicí životnosti a nevyhovující – pro děti, pro personál i pro doprovod. Chybějí také odpovídající společenské prostory. „Vstříc nám vyšel i městys Ostrov. Smění s námi pozemky a získáme tak prostor pro stavbu o velikosti 18 tisíc metrů čtverečních,“ poznamenal ještě Vojta.

Nová stavba bude mít téměř dvojnásobnou kapacitu

Díky nové stavbě se zvýší i celková kapacita zařízení. Ze současných 42 lůžek až na 78. Vznikne více prostoru nejen pro děti, ale také pro rodiče, kteří malé pacienty doprovázejí.

„Zkrátí se logicky i čekací doba na přijetí. Určitě až o několik měsíců,“ odhadla primářka dětské léčebny v Ostrově Jarmila Überhuberová. Dnes malí pacienti čekají na přijetí i rok.

Císařská jeskyně je totiž naprosto výjimečná. Prostor, který je pro speleoterapii vhodný, musí být sterilní, bez bakterií, virů a plísní, naopak musí obsahovat vysoký podíl takzvaných lehkých negativních iontů. To vše tento komplex na Blanensku splňuje.

Jeskyně se sama dokáže vyčistit od vykašlaných bakterií

„Podíl takzvaných lehkých negativních iontů se vyskytuje také v lese nebo na horách. Zjednodušeně jde vlastně o to, co popisujeme jako čerstvý vzduch. V jeskyni je ale jejich koncentrace ještě stonásobně vyšší než v přírodě,“ vysvětlila Überhuberová.

Klíčová je také schopnost regenerace prostoru. Jeskyně se musí sama očistit od bakterií, které v ní nemocné děti vykašlou. A v neposlední řadě je zásadní přítomnost hořčíku, který napomáhá uvolnit stěnu průdušek. „Obsah tohoto prvku je tady přirozený, nemusíte polykat tablety,“ říká Überhuberová.

Najít takové místo není nic snadného. Léčebna si proto speciální jeskyni „hýčká“, kromě jednoho koncertu a jedné tradiční mše ročně zůstává veřejnosti uzavřena. K dispozici je však právě malým pacientům. Jeskynní prostředí dětem nemocnost sníží natolik, že po třetím pobytu mohou dávky protizánětlivých léků omezit na minimum.