Bílé zlato. Ve Františkových Lázních ukazují slavnou minulost porcelánu

  16:16
Příběh zrození porcelánového šálku představuje výstava, kterou ve spolupráci s Vogtlandmuseum Plauen připravilo Městské muzeum Františkovy Lázně. Součástí expozice je doprovodný program, k němuž patří také komentované prohlídky.

Výstava ve františkolázeňském muzeu seznamuje návštěvníky s výrobou a historií porcelánu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Nejbližší prohlídka s výkladem se uskuteční ve středu 23. ledna od 16 hodin. Součástí výstavy jsou také přednášky, workshop či muzejně-edukační nabídka pro školní třídy.

Návštěvníci mohou zhlédnout i sérii krátkých filmů přímo z výroby v karlovarské porcelánce G. Benedikt.

Bílé zlato, jak se dříve porcelánu říkalo, bylo velmi žádaným artiklem z Dálného východu. V té době ho vlastnili jen bohatí. Velmi často se proto mnozí pokoušeli vyrobit napodobeninu tohoto materiálu.

„To se však podařilo až počátkem 18. století v Sasku, kde byla vynalezena technologie výroby takzvaného tvrdého porcelánu. Do Čech se tento výrobní postup dostal až na samém sklonku 18. století a to díky durynským odborníkům. Ti také propůjčili vzhled nejstarší české porcelánové produkci. Po celé 19. století pak byl důležitý vzor míšeňské a vídeňské tvorby, která udávala tón výrobě porcelánu v celé střední Evropě,“ řekla kurátorka Lucie Kališová.

Výstava nabízí nejen zajímavosti z historie, ale také informace o samotné technologii výroby porcelánu a vývoji designu.

Fotogalerie

Kromě instalací připomínajících technologické procesy při výrobě porcelánu, nabízí expozice také zajímavé historické porcelánové a mnohdy unikátní předměty.

„Návštěvníci mohou vidět například konvičky z první poloviny 19. století, jejichž tvar byl symbolem české porcelánové produkce. Výstava připomíná výrobu zapomenutých ‚Karlsbader Kanne‘ neboli Karlovarských konvic, které umožňují elegantní přípravu filtrované kávy,“ dodává Lucie Kališová.

Výstava potrvá do pondělí 22. dubna, kdy se přestěhuje do Německa. Projekt přeshraniční výstavy „Ze života porcelánového šálku“ je spolufinancován Evropskou unií v rámci Fondu malých projektů.