Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výstava v muzeu se ohlíží za kořeny klobuckých spolků

  11:30
Městské muzeum Valašské Klobouky návštěvníkům zpřístupnilo ojedinělou výstavu, která mapuje spolkovou činnost místních obyvatel v 19. století. Sál Staré radnice tak vyzdobily unikátní prapory a praporové stuhy spolků a ve vitrínách byly umístěny dochované artefakty jako razítka, členské průkazy nebo různé písemnosti. Z fotografií i z doprovodných textů se pak zájemci dozvědí o tehdejších spolkových aktivitách, událostech i o členech. Výstava je součástí Klobuckého kulturního léta a potrvá až do 30. září.

Výstava v muzeu se ohlíží za kořeny klobuckých spolků | foto: Město Valašské Klobouky

„Podle našich současných znalostí můžeme říci, že od 60. let 19. století do roku 1900 ve Valašských Kloboukách vzniklo a fungovalo čtrnáct spolků, mezi nimi například Čtenářský spolek Casino, Beseda Dobrovský, občanská záložna, Učitelský spolek Jan Amos Komenský, spolek Omladina či družstvo soukeníků a papučářů. Nechyběl však ani sbor dobrovolných hasičů nebo Sokol, které fungují dodnes,“ představil téma expozice Petr Odehnal z městského muzea. „Spolky přitom měly velice pestré zaměření od literárních, peněžních, tělovýchovných a profesních až po ryze katolický charakter spolku,“ dodal.

Dominantami výstavy jsou čtyři původní spolkové prapory, které mají významnou historickou hodnotu. Lidé tak mohou obdivovat tehdejší zdobení výšivkou i malbami na praporech Učitelské jednoty Jan Amos Komenský, Omladiny, spolku vojenských vysloužilců a Besedy Cyril a Metoděj. Vystaveny jsou rovněž původní praporové žerdě a špice, které je ukončovaly.

„Za pozornost určitě stojí praporová stuha, která nese jméno patronky praporu vojenských vysloužilců z roku 1886 – arcivévodkyně Marie Terezie. Je možné, že byla dokonce ve Valašských Kloboukách přítomna slavnostnímu svěcení praporu. Ostatně snímek zachycující tuto událost je vůbec první fotografií našeho města,“ poznamenal Petr Odehnal.

Návštěvníkům se dále představí dochované pamětní medaile, například k 60. výročí nástupu Františka Josefa na trůn vydaná Besedou Cyril a Metoděj, odznaky dobrovolných hasičů k výročí jejich sboru, knihy spolkové agendy nebo fotografie předsednictev a členů spolků.