Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výstava v havlíčkobrodské galerii

  12:50
Sto let významného sdružení českých umělců grafiků HOLLAR a jejich tvorby dokumentuje jedinečná výstava v Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě s názvem Hollaristé minulosti a přítomnosti. Všechna vystavená díla jsou z brodské galerijní sbírky. Některá, a to i padesát let stará, získala galerie teprve nedávno a návštěvníci je můžou vidět vystavené vůbec poprvé.

Výjimečné jsou i barevné grafiky: Podzimní vítr, který v roce 2005 vzešel z dílny Františka Hodonského | foto: Impuls.cz

„Expozice přibližuje dějiny českého grafického umění 20. století. První část dokumentuje tvorbu velkých jmen – zakladatelů sdružení, jako například Maxe Švabinského, Františka Koblihy nebo Vladimíra Silovského, pokračujeme přes autory generací z let šedesátých a jedinečnou výstavu uzavíráme současností, kterou zastupují autoři střední a mladší generace Hollaru, pracující často vlastními grafickými technikami, jako například Jiří Samek, Pavel Piekar nebo Mikoláš Axmann,“ přibližuje kurátorka výstavy z brodské galerie Daniela Růžičková s tím, že výstava představuje průřez všemi grafickými technikami.

Výstavu, která má nosnou ideu v podobě člověka, jeho cesty a jeho světa a často představuje figuru nebo výsledky lidské činnosti, letos v brodské galerii nezorganizovali náhodou. Rok 2017 je rokem grafiky, má připomínat existenci velké skupiny českých grafiků, věnujících se volné grafické tvorbě, která je v prodejních galeriích přístupná i cenově.

„Kromě poučení o vývoji grafické tvorby v České republice v posledních sto letech chceme lidem ukázat, jak je grafická tvorba mnohostranná a vyvrátit mnohá klišé, která se k ní váží, například to, že není jen černobílá grafika, ale že se grafici, i přes náročnost technologického postupu, barevnosti nebrání,“ doplňuje Daniela Růžičková.

Jedinečná výstava čítající díla 87 autorů je v Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě k vidění do 19. března. Poté se její část přesune do prostor stálé expozice, kde bude pokračovat až do 26. listopadu 2017.